HABER GÖNDER

 

GÜZEL KALMANIN SIRRI BU RÖPORTAJDA

Genel
01 Ocak 2023
09:00


 Medya27 Yazarı Ferah Uzundurukan, Uludağ Üniversitesi Tıp Fakültesi mezunu olan doktor Sevgi Ekiyor’a bayanların merak ettiği soruları sordu. Ameliyatsız yüz-cilt-vücut gençleştirme,  altınoran uygulamaları, antiaging(yaşlanma karşıtı) uygulamaları, sağlıklı zayıflama, vücut şekillendirme uygulamaları konsunda uzman olan Dr.Ekiyor güzel kalmanın sırlarını bu röportajda anlattı.

SİHİRLİ DOKUNUŞLARI İLE TEDAVİ EDİYOR

Uludağ Üniversitesi Tıp Fakültesi mezunu olan doktor Sevgi Ekiyor; medikal estetik hekimliği üzerine çok genç yaşta başarıyı yakalamış bir doktor. DR. SEVGI EKİYOR günümüzde özellikle güzelleşme uğruna pek çok yöntem tercih eden kadınlara bu dalda harika dokunuşlar yapıyor.

Gazeteci Yazar Uzundurukan, '''Hastalarıma özgünlük, doğallık, iyilik, güzellik hali katmak için mükemmeliyetçi ve empatik yollarla benimsediğim yöntemleri kendi kliniğimde sunuyorum" diyen doktor Sevgi Ekiyor'la kadın ve güzellik üzerine zevkle okuyacağınızı dopdolu bir söyleşi yaptı.

60f45c8d-1c29-4b6d-a88c-2d61889dc389

UZUNDURUKAN: Kadın ve güzellik...Birbirini çağrıştıran iki kelime...Kadın zaten güzel olandır.  Peki güzellik kavramı sadece kadına mı özgüdür? Siz güzellik kavramını nasıl tanımlarsınız

GÜZELLİK ÇOK GENİŞ BİR KAVRAMDIR

SEVGİ EKİYOR : Kadın ve güzellik kavramları kesinlikle birbirinden ayrı düşünülemez. Kadınların dünyaya kattıkları; onu daha yaşanılabilir, güzel bir hale getirir. Biz kadınlar olarak her şeyde güzellik bulma ve güzelleştirme yeteneğine sahibiz. Bu gücümüz sayesinde birçok başarılı işe imza atabiliyor, çocuk yetiştirebiliyor ve yoğun tempomuza rağmen güzel kalabiliyoruz. Bu neden ile güzellik kavramını çok geniş bir açıdan değerlendirmeyi tercih ediyorum. Bizi mutlu eden her şey bir şekilde hayatımıza güzellik katıyor. Güzelliği, kendi kelimelerim ile kuralları ya da belirli sınırları olmayan ve kişiye mutluluk katan duygu ve hisler olarak özetleyebilirim.

***

UZUNDURUKAN: İnsanların hayatına fiziksel anlamda güzel dokunuşlar yapıyorsunuz. İnsanın kendini görsel olarak iyi hissetmesi mutlaka ruhuna da iyi gelendir. Ya da kimi zaman tersi mi acaba? Yani ruhen kendini kötü hissettiği zaman mı kişiler görüntüsüyle uğraşır? İşin uzmanı biri olarak kadınlar size hangi duygularla geliyor.

DOĞALLIĞI KORUMAYI TERCİH EDİYORUM

SEVGİ EKİYOR : Güzellik kendini sevmek ve kabullenmekle tamamlanır. Eğer kendinizi sevmiyor ve kabullenmiyorsanız; günümüz estetik dünyasının tüm imkanlarını kullansak dahi sizi mutlu edemeyiz. Ben bu noktada kişinin ihtiyaçlarını iyice analiz eden ve gereksiz işlem yapmayan bir doktorum. Örneğin kişinin halihazırda gerçekten güzel ve dolgun dudakları var diyelim. Güzel ve orantılı bölgeye bir müdahalede bulunmak kişiye abartı ve yapay bir görüntü katacağından bu işlemi yapmayı tercih etmiyorum. Ancak diyelim ki kişinin psikolojisini ve yaşamını olumsuz yönde etkileyen birtakım estetik sorunlar var. Bu sorunlara en doğru şekilde ve doğru protokoller hazırlayarak yaklaşıyorum. Bu ufak müdahaleler kişinin kendi hakkında iyi hissetmesini, kendini sevmesini ve özgüven kazanmasını sağlıyor.

 

***

UZUNDURUKAN: Mesleğiniz insanlara mutluluk veren bir meslek. Peki her işleminiz sonrasında siz nasıl hissediyorsunuz?

İNSANLARIN MUTLULUĞUNA VESİLE OLMAK GÜZEL BİR DUYGU

SEVGİ EKİYOR : Hastalarım kliniğime geldiklerinde onlarla oturup sorunları ve çözümleri hakkında detaylı olarak konuşuyorum. Bu süreçte hastaların şikayetlerini doğru analiz edebilmek ve doğru tedavi protokollerini uygulamak için onları yakından tanıyorum. Bu neden ile işlemden sonra gerçekten sorunlarına bir çare bulmuş olarak uğurluyoruz onları. Hastalarımın kendileri ile barışık, iyi hisseden, mutlu hallerini görmek beni çok mutlu ediyor. Bu duyguyu istisnasız her hastamda yaşıyorum. İnsanlarda mutlu olacakları ve içlerine sinen değişimlere neden olabilmek çok güzel bir duygu.

***

UZUNDURUKAN: En çok tercih edilen güzellik yöntemleri nelerdir? Kadınlarımız en çok hangi işleme rağbet gösteriyor?

BOTOKS GEÇ YAŞLANMA VE DİNÇ GÖRÜNMEDE ÖNEMLİ DETAY

SEVGİ EKİYOR : En çok tercih edilen güzellik uygulamaları arasında botoks ve dolgular listenin başında geliyor. Botox ve dolguların kişilere hiçbir zararı yok. Botoksun etkisini 1 haftada, dolgunun etkisini anında görebiliyorsunuz. Memnun kalmadığınız sürece işlemin olumsuz etkilerini silmemiz mümkün. Hastalar bir ağrı ya da acı çekmeden anında güzelleşebiliyorlar. Bu nedenle en çok botoks ve dolgu işlemleri tercih ediliyor diyebiliriz. Bu tür işlemler var olan cildinize bir zarar vermiyor ya da onu yormuyor. Tam tersine 6 ay önce yaptırdığınız botoks, cildiniz için zamanı 6 ay kadar durduruyor. Bu da daha geç yaşlanmanıza ve daha dinç gözükmenize neden oluyor.

***

UZUNDURUKAN: Bir kadının cilt, kaş burun vb. Gibi işlemlerle kendini güzel hissedebilmesinin ortalama maliyeti nedir?

SEVGİ EKİYOR : Ortalama maliyetler kişinin ihtiyaçlarına göre değişiklik gösterir. Örneğin ip ile yüz germe işlemini ele alalım. Askı sayısı kişinin cilt yapısına göre değişeceği için maliyetler de farklılık gösterecektir. Dolgular için de aynı şeyleri söyleyebiliriz. Örneğin dudak dokusu az olan kişilerde 1 ml dolgu kullanımı kendini tam gösteremediği için en az 2 ml dolgu kullanmamız gerekiyor. Bu da maliyetlerde değişiklik yaratabiliyor.

***

UZUNDURUKAN: Kendi gözlemim olarak; kadınların son yıllarda artan bir ivmeyle kendilerine daha özenli davrandıklarını görüyoruz. Artık güzellik merkezlerine daha fazla zaman ayırıyor günümüz kadını? Fakat tabii bu durum imkanı olanlar için geçerli. İç ve Doğu bölgelerimizde yaşayan kadınlar da sizce aynı oranda kendine bakabiliyor mu? Yani danışanlarınız hangi şehir ve bölgelerden ve hangi yaş grubu ağırlıklı?

ONLİNE OLARAK DA HİZMET VERİYORUZ

SEVGİ EKİYOR : Söylediğinize katılıyorum. Kadınlarımız artık kendilerine geçmişe kıyasla çok daha iyi bakıyor. Bu sadece medikal estetik klinikleri ya da güzellik merkezlerine zaman ayıran kadınlar için söylenen bir şey değil elbette. Örneğin daha iyi beslenmek, daha çok su içmek ya da yeteri kadar uyku almak da kendinize iyi bakmanın bir parçası. Bu farkındalığın kadınlarımız arasında giderek güçlendiğini görmek beni mutlu ediyor. Bizim kliniğimiz lokasyon olarak Nişantaşı’nda. Türkiye’nin ve dünyanın her yerinden gelen hastalarımızı Nişantaşı’ndaki kliniğimizde ağırlıyoruz. Ancak fiziksel olarak kliniğimize gelemeyen danışanlarımıza online olarak da ulaşabiliyoruz. Örneğin pandemi sürecinde görüntü konferanslar yolu ile birçok hasta kabul ettim. Bu da online dünyadaki refleksimizi güçlendirdi. Türkiye’nin ve dünyanın her yerindeki insanlara doğru bilgileri ulaştırmak benim için önemli.

***

UZUNDURUKAN: Estetik müdahalelelerinizden sonra hiç pişmanlık duyup gelen insanlar oldu mu, oluyor mu?

TEDAVİ EVRELERİNİN TAKİPÇİSİ OLUYORUZ

SEVGİ EKİYOR : Uyguladığım işlemler sonrasında pişmanlık duyup geri gelen hastam hiç olmadı. Daha önce de bahsettiğim gibi hastamın sorununu iyice tespit edip onu da tanıdıktan sonra uygulamalara başlıyoruz. Bu neden ile tanışma ve bilgi edinme sürecini verimli bir şekilde geçirmek çok önemli. Ancak başka merkezlerde yaptırdıkları işlemlerden pişman olan ya da yanlış tedaviler sonucu sorunları daha da büyümüş hastalarım oldu. Bu tür hastalarda uygulanan yanlış tedavi öncesindeki hale dönmeyi hedeflediğimiz tedavi protokolleri uyguluyoruz. Böylece yapılan yanlış işlemi silip, gerçek soruna odaklanabiliyoruz.

***

UZUNDURUKAN: Peki sizce kadınlar erkekler için mi güzelleşmeli? Güzel kadının tarifini nasıl yaparsınız?

KENDİNİ  SEVEN VE TANIYAN KADIN GÜZELDİR

SEVGi EKİYOR : İnsanlar sadece kendileri için güzelleşmeliler. Kadınlar erkekler için ya da diğer kadınlar için güzelleşiyor algısından uzaklaşmamız gerekiyor. Bireyler, kendilerini iyi hissettikleri, sağlıklı ve güzel formda olma haklarına sahipler. Eğer bu hissi başkalarının duygu ve düşüncelerine teslim ederlerse asla mutlu olamazlar. Bu nedenle kadınlar sadece kendileri için güzelleşmeli. Güzel bir kadının tanımını da bu neden ile kendini seven ve tanıyan kadın olarak yapabilirim.

***

UZUNDURUKAN: Merkezinize gelen her danışanın istediği her müdahaleyi yapıyor musunuz? Yani "istediğiniz işlem sizin yüzünüze veya fiziğine uygulanamaz, yapmasak daha iyi olur" diye de yönlendirmeniz oluyor mu?

TEDAVİ PROTOKOLLERİNDE EZBERLERİ KIRIYORUM

SEVGİ EKİYOR : Bunu en başta da söylemiştim. Ben hiçbir zaman kişinin yüzüne uygun olmayan bir işlemi sırf danışanım istedi diye gerçekleştiren bir doktor olmadım. Benim uzmanlığım yüz mimarisi. Bu neden ile kişinin yüzünü analiz edip, oranı bozmayan, gerçekten sorunu yok eden ve kişiyi güzelleştiren işlemlere odaklanıyorum. Benim hastalarım da bunu bilerek bana danışıyorlar. Bunun yanı sıra kişiler kendi yüzlerini bizim gibi analiz edemiyorlar. Örneğin danışanım bana gözaltı sorunu yaşadığını söyleyerek geliyor. Ben incelediğimde görüyorum ki orta yüzde çökme ve elmacık problemi de var. Bu kişiye gözaltı ışık dolgusu yaptığınızda, orta yüz bölgesi çökük olduğu için istenilen faydayı göremeyeceksiniz. Tedavi protokollerinde ezbere gitmek yerine hastalarıma doğru ve yanlışı açıklayarak ilerlemeyi tercih ediyorum.

***

UZUNDURUKAN: Her meslek gibi mutlaka sizin de işinizin zor yanları vardır? Biraz bahseder misiniz?

SÜREKLİ KENDİNİZİ YENİLEMENİZ GEREKİYOR

SEVGİ EKİYOR : Her mesleğin kendine göre zorlukları var. Benim mesleğimin de zorluk demesek bile, dikkat edilmesi gereken birkaç kritik noktası var. Bunlardan biri güncel olmak. Dünyanın her yerinde teknoloji ve trendler mutlaka değişiyor. Her geçen gün bu teknoloji ve trendlere ayak uydurmanız gerekiyor. Sürekli öğrenme halinde olup, yeni tedaviler hakkında araştırmalısınız. Kendinizi günümüz şartlarına göre sürekli yenilemelisiniz. Yaptığım iş ‘’oldum’’ demeyi kabul etmiyor. Alanında oldukça yetkin, yüz mimarisinde adını duyurmuş bir doktorum. Ancak alanımla ilgili her konu hakkında mutlaka kendimi yenilemeyi deniyorum.

***

UZUNDURUKAN: Genç yaşta kendi branşınızda ve böylesi bir rekabet ortamında kariyer anlamında çok iyi bir noktadasınız. Siz bunu neye bağlıyorsunuz?

İNSANLARI MUTLU GÖRMEYİ SEVİYORUM

SEVGI EKİYOR : Medikal estetik dünyası, gün geçtikçe daha da kalabalıklaşıyor. Birçok farklı kişiden birçok farklı şekilde hizmet alabiliyorsunuz. Yapılan işlemler, doktorların en büyük referansı olarak karşımıza çıkıyor. Ben hastalarını iyi anlamaya çalışan, sorunlarına en doğru şekilde tedavi uygulayan bir doktorum. İşimi oldukça ciddiye alıyor ve seviyorum. Hastalarımın işlem sonrasındaki memnuniyet ve mutluluğu  benim en büyük kazancım. Başarımın sırrını buna bağlıyorum.

***

UZUNDURUKAN: Son olarak guzellik ve kadın diyerek başladık ve öyle bitirelim. Kuşkusuz siz de kadınlarla en çok iç içe olan ve dolayısıyla güzelliğin yanında duygu dünyalarını da işiniz gereği görebilen başarılı bir doktorsunuz.Maalesef kadına şiddet en büyük toplumsal sorunlarımızdan biri. İşinin yapıtaşı insan olan biri olarak ve öncelikle de bir kadın olarak bu şiddete ne diyorsunuz nasıl dur demeliyiz?

GELECEK NESİLLERİ CİNSİYETÇİ DÜŞÜNCEDEN UZAK YETİŞTİRMELİYİZ

SEVGİ EKİYOR : Kadına şiddet maalesef toplumumuzun kanayan yarası. Kadına yönelik şiddet sadece fiziksel şiddet demek değildir. Çok daha geniş kapsamları var. Kadına şiddet psikolojik ve duygusal istismar, kadının gelir kontrolü, aile ve arkadaşlardan soyutlanma, aşağılama, çocuklara yönelik tehditler, iş dünyasındaki eşitsizlikler ve mobbing, cinsel istismar, yaralama veya ölümle tehdit edilme gibi birçok farklı dinamiği aynı anda içerebilir. Bunlara karşı bilinçlenmemiz ve tepki vermemiz gerekiyor. Normalize edilemeyecek bir durum bu. Bahanesi yok. Ben kadın birliğine ve kadınların gücüne inanıyorum. Ekibim de tamamen kadınlardan oluşuyor. Kadınların birbirini desteklemesi ve birbirinin yanında olması gerektiğine inanıyorum. Bir erkeğin kadına şiddet uygulamasının meşru olduğu fikrine kaptırmayacak şekilde caydırıcı cezalara gidilmesi gerekiyor. Kadınlar da bu tür durumlara baş eğmemeli ve tepkilerini göstermeliler. Şiddetin etkilerinin ciddi olmadığı veya toplumun tepkisinden çekinerek şiddeti önemsizleştirmekten vazgeçmeliler. Yetiştirilen erkek çocuklarının da konu hakkında bilinçli ve vicdanlı bir şekilde yetiştirilmesi gerekiyor. Gelecek nesilleri cinsiyetçi düşüncelerden uzak yetiştirmek bu sorunun da önüne geçecektir.

 

Bir Yorum Bırakın

EN ÇOK OKUNANLAR

Gaziantepli taekwondo şampiyonu Türkiye'yi temsil edecek

21 Okunma

ŞİMŞEK: NİZİP’E ŞEFFAF YÖNETİM GELECEK

21 Okunma

Eyüp Lojistik’ten Dev Araç filosu

20 Okunma

FW: Medical Point Hastanesi Çocukluk Çağı Kanserlerine Dikkat Çekti

17 Okunma

DOÇ. DR. TAT: ‘’ÜST SOLUNUM YOLU HASTALARI, BAĞIŞIKLIKLARINI KONTROL ETTİRMELİ’’

15 Okunma

100. YILA YAKIŞAN ESERLER

75 Okunma

SPOR GÖNÜLLÜLERİ ÖDÜLLENDİRİLDİ

66 Okunma

Eyüp Lojistik’ten Dev Araç filosu

55 Okunma

AHD LOJİSTİK’E ÖNEMLİ ÖDÜL

54 Okunma

KİMSESİZLERİN KİMSESİ OLDULAR... YETİM ÇOCUKLARA UMUT OLAN PROJE

53 Okunma

BİR YILLIK MAAŞIMI DEPREMZEDELERE BAĞIŞLAYACAĞIM

1052 Okunma

SON İL GENEL MECLİS BAŞKANI MİLLETVEKİLLİĞİ İÇİN ADIMINI ATTI

859 Okunma

Gaziantep’te eşini öldüren madde bağımlısı koca tutuklandı

802 Okunma

BHA GENEL MÜDÜRÜ BELLİ OLDU

799 Okunma

KKTC Cumhurbaşkanı Tatar, Rum kesiminin füze savunma sistemini güçlendirmesine tepki gösterdi

793 Okunma

KÖŞE YAZARLARI

AYDIN AKYÜREK

MUHARREM BALAT VE EİNSTEİN BAKIŞI

Son Yazısı Tüm Yazıları

NÖBETÇİ ECZANELER

28 Şubat 2024 Çarşamba Günü Nöbetçi Eczaneler

 OGBMAYAVP
GALATASARAY A.Ş.27233157154272
FENERBAHÇE A.Ş.27224170224870
TRABZONSPOR A.Ş.27144943331046
BEŞİKTAŞ A.Ş.2714493931846
KASIMPAŞA A.Ş.27116104850-239
EMS YAPI SİVASSPOR2791083437-337
RAMS BAŞAKŞEHİR FUTBOL KULÜBÜ27106113533236
ÇAYKUR RİZESPOR A.Ş.27106112840-1236
BITEXEN ANTALYASPOR2781183231135
MONDİHOME KAYSERİSPOR2710893538-335
YILPORT SAMSUNSPOR2796123336-333
YUKATEL ADANA DEMİRSPOR A.Ş.2771193936332
CORENDON ALANYASPOR2761293240-830
VAVACARS FATİH KARAGÜMRÜK2778123231129
MKE ANKARAGÜCÜ27611103235-329
ATAKAŞ HATAYSPOR27611103237-529
GAZİANTEP FUTBOL KULÜBÜ A.Ş.2777133140-928
TÜMOSAN KONYASPOR27610112639-1328
SİLTAŞ YAPI PENDİKSPOR FUTBOL A.Ş.2768133255-2326
İSTANBULSPOR A.Ş.2736182051-3112
Takım AdıCeza Puanı
MONDİHOME KAYSERİSPOR3
İSTANBULSPOR A.Ş.3
 OGBMAYAVP
EYÜPSPOR24191460204058
GÖZTEPE A.Ş.24154542152749
KOCAELİSPOR24135638271144
BODRUM FK24126634171742
SAKARYASPOR A.Ş.2411763728940
TEKSÜT BANDIRMA SPOR24116735211439
BOLUSPOR2411672324-139
AHLATCI ÇORUM FK24115839251438
GENÇLERBİRLİĞİ248972425-133
ERZURUMSPOR FK248972321230
ANKARA KEÇİÖRENGÜCÜ2486102330-730
MANİSA FUTBOL KULÜBÜ2461082725228
ÜMRANİYESPOR2476112636-1027
ASTOR ENERJİ ŞANLIURFASPOR2458111628-1223
TUZLASPOR A.Ş.2465132340-1723
ADANASPOR A.Ş.2472152038-1823
ALTAY2453161247-3515
BITEXEN GİRESUNSPOR2424181146-357
Takım AdıCeza Puanı
ERZURUMSPOR FK3
ALTAY3
BITEXEN GİRESUNSPOR3