Gaziantep'in Medya27 Gazetesi

Araştırmacı/Yazar
Hüseyin Koçarslan

15 Ekim 2021

Hz. HÜSEYİN (R.A

Hz Hüseyin (r.a)5 şaban (10 ocak 626)da Medine de doğdu. (Şehid) ünvanı yla meşhurdur.Hz. Ali ve Hz. Fatıma nın oğlu olarak dünyaya gelmiş olup Yüce Peygamber efendimizin (sav) torunudur.

Hz. Hüseyin doğduğu zaman yüce Peygamberimiz, ağabeyi Hz. Hasan a yaptığı gibi o güne kadar Araplarca bilinmeyen adını kulağına bizzat ezan okuyarak ve doğumunun 7.gününde akika kurbanı kestirip, Hz. Fatıma saçının ağırlığınca fakirlere gümüş dağıtmasını istedi. Hz. Hasan ve Hz. Hüseyin yüce peygamberimizin gözbebeklerydi. Onlara sevgisi her zaman bir başkaydı, onlar tüm Müslümanların gözbebeğiydi.

Hz. Hüseyin (r.a) tıpkı babası gibi haksızlığın, adaletsizliğin ve zulmün karşısında ömrü boyunca mücadele etti. Bundan dolayı değil midir, zalim kafir ve terörist Yezid melunün karşısına çıkmış, Küfe lilern onu Yezid belasından kurtarmak için kufe ye davet etmeleri, onun bu davete icabet etmesi, sadece zalim Yezid in iktidarı ve onun uygulamalarına karşı mazlumun yanında yer almasına, yiğitçe bir duruş sergilemesine Hüseyin ce bir duruş, onun yüce Peygamberimiz (sav) efendimiz ve babası yiğitlerin şahı Hz. Ali (r.a)haksızlığa ve zulme karşı duruşu, onun Kufe ye gitmemesi için yapılan uyarıları dikkate almaması, Kufe lilerin ona ihanet etmesi, onun inandığı yoldan ve Hak davadan vazgeçmemesi onun yiğitliğini, sözünün eri olduğunu gösterdiği gibi Hakkı üstün tutması Hüseyin ce bir tavır olup, bu yolda şehadet içen, kahpe teröristlere karşı kahramanca bir mücadele verip, Hak yolunda can vererek şehit olmuş, tarih onun ve yanındakilerin kahramanlığını, yiğitliğini hep yazmaya devam etmiş ve dünya var oldukça yazacaktır.

Mel un kafir ve zalim Yezid ve onun teröristlerini, haksızlık, zalimlik ve İslam düşmanlıklarını ve özellikle de Peygamber (sav) torununun ve çocuklarının katilleri olarak ebediyyen unutulmayarak, tarihler bu zalimleri yazacak. Kerbela katliamı tüm ümmetinin ortak hüznü ve kederidir.

Bugün bize düşen Kerbela yı doğru anlamak ve okumaktır. Kerbela yı anlamak, Hz. Hüseyin gibi davranmaktır,Hüseyin ce yaşamaktır.

Onun zulüm ve haksızlık karşısındaki durumunu evrenselleştirmektir. Şehadetinin yıldönümünde onu ve tüm şehitlerimizi rahmetle, saygıyla anarken, tüm İslam aleminin biz fertlerine her zaman Hz.Hüseyin (r.a)gibi, Hüseyince bir yaşam ve bir ömür nasip eylesin hepimize.

Sevgiyle kalın.


Captcha işaretlenmemiş.
Yazarın Diğer Yazıları
Hak ve Haksızlık

09 Kas 2021

29 EKİM...

29 Eki 2021

Hz. HÜSEYİN (R.A

15 Eki 2021

ÖĞRENCİ

11 Eki 2021

YENİ ÖĞRETİM (2021-2022) YILINDAN BEKLENTİLER

26 Eyl 2021

YENİ BİR EĞİTİM YILINA BAŞLARKEN

09 Eyl 2021

Sevgi ve Hoşgörü

20 Ağu 2021

GENÇLİK

07 Ağu 2021

KURBAN BAYRAMI

24 Tem 2021

VATAN SEVGİSİ

10 Tem 2021