Gaziantep'in Medya27 Gazetesi


RESUL KAYA

01 Nisan 2021

 LİDERLİK NEDİR

Lider' in kelime anlamı Türk Dil Kurumuna göre : " Bir organizasyonun, bir yönetimin, bir oluşumun başındaki yönetici konumundaki kişi" anlamına geliyor. Bu tanım aslında toplumda tam olarak karşılığını bulmuş bir tanım değildir.

***


Toplumdaki algı tam olarak Türk Dil kurumunun bu tanımı değildir. Toplumda liderin karşılığı: zorlukları göğüsleyen, en önde dimdik duran, fedakarlık gerekiyorsa önce kendisi yapan, aldığı kararların sorumluluğunu sonuna kadar üstlenen, adil, cesur, kararlı, Cömert, merhametli olduğu kadar da şecaatli bir insandır LİDER .


Şimdi size soruyorum, toplumdaki algısı bakımından içinde bulunduğumuz şartlarda siyasi Partilerin tamamını göz önüne alırsak lider kavramını tam olarak dolduran kim var?
Toplum işte bu kriterlere bakıyor.
Bu kriterleri yerine getirene LİDER diyor.

***


Önümüzdeki seçimlerin sonucunu işte bu kriterlere uyan parti başkanları belirleyecek.
Liderlik çok önemli bir pozisyondur.
Halk bir insana lider diyecekse onda bu hasletleri arar, bu hasletlerin onda ne kadarı vücut bulmuş ona bakar.
Dün dediğinin bugün tersini yapan, başarı olduğunda başarıyı sahiplenip, başarısız olunduğunda suçu ve sorumluluğu başkalarına yıkan, adil davranmayan, aldığı kararları önce kendisi uygulamayan insanların liderlik yapması veya liderliği sürdürmesi mümkün değildir.

***


Tarihte toplumlara liderlik yapan ve isimlerini bugünlere taşıyan şahsiyetlere bir bakın.
Kendi bölgesel tarihimizden bir örnekle başlayalım,
ŞAHİNBEY
Şahinbey bir liderdi. Şahinbey Fransızların Antebe girmesini önlemek için birliğinin başına geçip en önde savaşmayıp, bir çalının arkasında çatışmanın sonucunu bekleseydi bugün ismi Şahinbey olarak anılmazdı.
Ruslara karşı özgürlük mücadelesi veren

***


ŞEYHŞAMİL
Şeyhşamil, Ruslara karşı amansız mücadele veren bir liderdi. Ruslar Şeyhşamil' in adamların gevşetmek için gizli gizli onlara altın dağıtmıştı. Şeyhşamil bunu haber alır ve adamlarına çok önemli bir Harekat için altın lazım, herkes yastık altındaki altınları getirsin der. Adamları Şeyhşamil' e ölümüne bağlıdır, altınlar getirilir, Şamil onları bir çuvala doldurup Hazar gölünün ortasına kayıkla götürür ve altınların göle atılması emrini verir, sonra da adamlarına dönerek : " işte bizim dünyaya verdiğimiz değer bu kadardır" der.


Birgün ŞeyhŞamil' in adamlarından bazıları Şeyhim yorulduk, çok kayıp verdik.  Ruslarla barış anlaşması yapsak nasıl olur? der. Bunu duyan Şeyhşamil " Vallahi bunu bana anam söylese ona kırk kırbaç vurdururum" deyip teklifi şiddetle reddeder.


Aradan bir müddet geçer, bazı gençler Şeyhşamil' in annesine giderek:" anne ne olur Oğluna sen söyle biz korkuyoruz, çok yorulduk, çok yıprandık, barış yapalım" der.
Anne yüreği o genç çocuklara dayanamaz ve oğlunun yanına gider " Eyy oğul, çok fidanımız şehit oldu, çok yoruldunuz, barış yapsanız da çocuklar biraz nefes alsa " der.
Bunu duyan Şeyhşamil adamlarına dönerek ben" anam da söylese kırk kırbaç vurdururum "demedim mi? diye haykırır.
Bunu duyan adamları Şamil' in annesine kırbaç vurduracağını zanneder ancak Şeyhşamil üstündeki göyneğini çıkarak " Ben anama kıyamam ancak verdiğim sözü de yiyemem der ve kendi sırtına kırk kırbaç vurdurur.
İşte liderlik budur.

***


ATATÜRK
Atatürk bu millete liderlik ederken, milletin evlatlarını cepheye götürürken kendisi bizzat cephede bulunmasa, ölümü göze alarak Erzurum, Sivas kongrelerini toplamasa, Sakarya Meydan Muharebesinde, Kocatepe' de bizzat ordunun başında olmasa bugün Atatürk olmazdı.
İşte liderlik böyle önemli, böyle değerli bir makamdır.
Bu yüzdendir ki,
Herkes lider olamaz, herkes liderliği sürdüremez.


Yorumlar (4)
Kamil
02 Nisan 2021

Resul bey müthiş bir tarif yapmışsınız. Keyifle okudum. Kaleminize sağlık

Hakan
02 Nisan 2021

Lider olmak fedakarlık ister. Kendini düşünen yönetici asla lider değildir. Şimdilerde lider geçinen var ama bahsettiğiniz anlamda yok gibi

Gönül Mehtap
02 Nisan 2021

Siyaset liderlerle yapılıyor tamam ama, teşkilatlar da önemlidir. Lideri lider yapan yanındaki ekibidir. Harun reşitin behdül danesi vardı mesela

ismet
11 Nisan 2021

Resul bey liderlik hakkında güzel şeyler yazmışsınız ama günümüzün Büyük lider Sn:Başkan Recep Tayyip Erdoğan'dan bahsetmeyi unutmuşsunuz ve lideri lider yapan başta kendisi olmak üzere ekibide çok önemlidir derler'ya hocayı hoca yapan müritleridir vesselam

Captcha işaretlenmemiş.
Yazarın Diğer Yazıları
SİYASİ PARTİLER VE KAR TOPU

21 Nis 2021

 LİDERLİK NEDİR

01 Nis 2021

İSLAMA UYGUN YAŞAMAK

06 Şub 2021

ÜÇÜNCÜ İTTİFAK

30 Oca 2021

GÜZEL AHLAK

13 Oca 2021

VİRÜS NEREDEN Mİ ÇIKTI?

04 Ara 2020

TAM BAĞIMSIZ BİR ÜLKEDE YAŞAMAK İSTİYORUM

15 Tem 2020

BUND DER STEUERZAHLER

12 Tem 2020

KORONAVİRÜSLE MÜCADELEDE İKİNCİ DALGA TEHLİKESİ KAPIDA MI?

18 Haz 2020

SEVELİM SEVİLELİM DÜNYA KİMSEYE KALMAZ

14 Haz 2020