Gaziantep'in Medya27 Gazetesi

Diyetisyen
SİMGE BÜLBÜL

24 Aralık 2020

BAĞIŞIKLIĞIMIZI GÜÇLENDİRMEK İÇİN HANGİ TAKVİYELERİ ALMALIYIZ?

BAĞIŞIKLIĞIMIZI GÜÇLENDİRMEK İÇİN HANGİ TAKVİYELERİ ALMALIYIZ?

Son zamanlarda en çok kıymetini anladığımız şey hiç şüphesiz bağışıklığımız oldu! Bağışıklığımızın güçlü olması bazı hastalıklara yakalanmamızı önlerken Corona virüs gibi bazı hastalıklarda da hastalığı hafif geçirmemizi sağlar.

Güçlü bir bağışıklık için doğuştan gelen ve sonradan katkısı olan çevresel faktörler, psikolojik durum, yaş, beslenme, alışkanlıklar gibi bir çok etken bulunmaktadır. Bağışıklığımızın güç olması için :

Sigara ve alkol tüketmemek, düzenli fiziksel aktivite yapmak, sıklıkla sağlıklı besinler  tüketmek gibi davranış biçimleriyle  sağlıklı bir yaşam tarzı oluşturmak önemlidir. Sağlıklı yaşam tarzı oluşturamamış kişiler veya bağışıklığının düşük olduğunu düşünenler için ise bazen takviye almak gerekebilir. Sizler için takviyeleri kısaca şöyle özetledim:

D Vitamini :Yapılan araştırmalarda D vitamini eksik olan bireylerde hastalıkların daha ağır geçirildiği gözlenmiştir. Beyaz kan hücrelerinin aktivitesini ve sayısını değiştirir, bu da bakteri ve virüslerin yayılmasını azaltabilir.

D vitamini eksikliği bağışıklık sistemini zayıflatarak üst solunum yolu enfeksiyonlarına neden olan viral enfeksiyonların gelişme riskini artırabilir. Besinlerle D vitaminini karşılamak pek mümkün olmadığı için doktor kontrolünde takviye alınmalıdır. Eksikliği olmayan bireylerin günlük alması gereken D vitamini miktarı ise günlük ortalama 8-10 damladır.(1000 IU)

 

C Vitamini: Antioksidan olma özelliğiyle vücudumuzdaki zararlı maddeleri uzaklaştırmaya yarar. Yani bağışıklığımız için olmazsa olmaz bir vitamindir. Özellikle ekinezya , kivi, brokoli ve ıspanak, pancar, narenciye  gibi bütün sebze ve meyvelerde bolca bulunur ve karşılanması kolaydır. Günlük doz yetişkinler için 50-75 mg dır bu da gün içerisinde tüketilen meyve sebzelerle rahatça karşılanabilir.

Beta Karoten: Beta karoten, güçlü bir bağışıklık sistemi için gerekli olan A vitaminine dönüştürülür. Antioksidan özelliğiyle vücutta koruma sağlar.

İyi beta karoten kaynakları arasında öncelikle turuncu ve sarı sebze ve meyveler vardır. Diğer kaynakları da tatlı patates, havuç, mango, kayısı, ıspanak, lahana, brokoli, kabak ve kavundur. Doktora danışılarak takviye olarak da alınabilir.

Probiyotikler: Probiyotikler bağırsaklarımızdaki yararlı bakterlerdir. Hem bağırsakların fonksiyonlarını düzenlemek ,hem aldığımız besinlerin emilmesine katkı sağlamak hem de bağışıklığımızı güçlendirmek gibi oldukça önemli görevleri vardır. Takviye probiyotik olarak alabilir veya kefir, probiyotikli yoğurt, tarhana gibi besinlerden yararlanabilirsiniz.

Çinko: Bağışıklık sistemimizin yapı taşlarından sayılır. Serbest radikallerin vücuda verdiği hasarı önlemede önemli bir role sahiptir. Özellikle kurubaklagiller, kırmızı et, kabak çekirdeği, mantar, bezelye, yulaf, kefir gibi besinler  çinkodan zengin kaynaklardır.

Omega-3:Bağışıklığı düzenleyici ve destekleyici özelliğe sahiptir. Omega-3 yağ asitleri vücudun hücresel strese cevap vermesine yardımcı olur. Balıkta, cevizde, keten tohumunda, avokadoda ve sebzelerden semizotunda bulunur.

 

Unutulmamalıdır ki bu takviyeler temel gıda yerine geçmez. Sağlıklı beslenme olmadan gıda takviyelerinin bizi virüs ve diğer hastalıklardan korumayacağı bir gerçektir ve kullanmadan önce mutlaka bir hekime danışılmalıdır. Hepinize sağlıklı günler dilerim…


Captcha işaretlenmemiş.
Yazarın Diğer Yazıları
BAĞIŞIKLIĞIMIZI GÜÇLENDİRMEK İÇİN HANGİ TAKVİYELERİ ALMALIYIZ?

24 Ara 2020

KURBAN BAYRAMI VE BESLENME

27 Tem 2020

SINAV DÖNEMİ NASIL BESLENİLMELİDİR?

26 Haz 2020

CORONA DÖNEMİNDE ALINAN KİLOLAR NASIL VERİLİR?

07 Haz 2020