Gaziantep'in Medya27 Gazetesi


FERAH UZUNDURUKAN

14 Mayıs 2021

BAKMAK VE GÖRMEK

Etrafınızdakileri görenlerden misiniz, yoksa bakanlardan mısınız? Görmek, herhangi bir sağlık sorunu yoksa gözümüzün bizim irademiz dışında yaptığı bir eylemdir. Oysa ki bakmak, bakmayı bilebilmek… İşte burada işin rengi değişiyor. Bakmayı bilmiyoruz!

 ***

Bakmak tamamen bizim irademiz dahilinde, beynimize gönderdiğimiz iletim sinyaliyle olabilen bir olgu… Gün içinde ne kadar çok şey görüyoruz… Araba, çiçek, böcek, arkadaşımız, ailemiz… Görüyoruz da görüyoruz. Bir sürü varlık, nesne geçiyor gözümüzün önünden dizi dizi. Ama durup anlamlı bir şekilde bakmıyoruz. Beynimize yazmıyoruz. En basit haliyle ondandır ki her gün önünden geçtiğimiz bir yeri farkedemeyişimiz ve hasbelkader bir adres sorulduğunda tarif edemeyişimiz (bakmıyoruz çünkü).

 ***

Ne zaman sevdiklerimizin gözlerine, yüzüne onu anlamak için şöyle derin derin baktık? Her gün gördüğümüz insanların saç rengi değiştiğinde, bu kişiler kilo verdiklerinde veya gözlerine hüzün oturduğunda bunu görmeyişimiz bakmadığımızdandır işte...

Hepimizde dağınık ruh halleri, bir koşuşturma, bir dikkat dağınıklığı, bakmayı unuttuk. İşte biz insanoğlu "bakmayı" unuttuğumuz için de artık yüzeysel ilişkiler yaşıyoruz. Dostluklar kalmıyor. Hatır, gönül, vefa bitiyor. Göz teması kuramadığımız için kalbin özüne de inemiyoruz. Sonra, hep karşımızdakinin bizi anlamadığından dem vuruyoruz. Bağırıyoruz, küsüyoruz ama hata nerde bulamıyoruz. Bilmiyoruz ki hata, bakmayı bilmeyen gözlerimizde, aslında en anlamlı yerde…

 ***

Gezdiğimiz, gördüğümüz yerleri unutuyoruz. En son ne zaman tarihi bir yapıtın önünde durup güzelliğini inceledik? Gördük ve geçtik. Her şeyi bir kenara bırakın, aynanın karşısına geçip kendimize bile bakmıyoruz. İşte bu yüzden depresif, mutsuz ve stresliyiz, gerginiz. Çünkü biz insanlar maddesel hayati ön plana aldik derine, ruha inmeyi gereksiz saydık. Denizin maviliğine, yaprağın yeşiline bakıp mutlu olmayı unuttuk. Sevdiğimizin gözlerine bakıp onun gözlerinde kendimizi görmez olduk.

 ***

"Görmek ile bakmak" arasındaki o ince çizginin ayrımına vardığımız anda sihirli bir değnek değeceğine inanıyorum. İşte o zaman dünyanın nimetlerinin farkına varacağız, tabiatın getirdiği güzellikleri göreceğiz. Karşımızdaki insanın gözlerinin içinde hüznü, sevinci veya aşkı yakalayabileceğiz.

 ***

Sevdiklerimize yeniden, koronasız kavuşacağımız günlerde lütfen dikkatlice bakalim. İçimizdeki hazineleri görmek için bakalım.

Hep en iyisini görebilmek dileğiyle...

Hayırlı bayramlar diliyorum...

 

 

 

 


Captcha işaretlenmemiş.
Yazarın Diğer Yazıları
Siz de “Siberkondri" olabilirsiniz

30 May 2022

MUTLULUĞUN PEŞİNDEN KOŞMAKTAN MUTSUZUZ

12 Oca 2022

HERKES CANIMIZ OLMASIN

05 Eki 2021

ELALEM DUVARINI YIKMALIYIZ!

23 Ağu 2021

YORMAYALIM, YORULMAYALIM...

23 Haz 2021

ENERJİ VAMPİRLERİNE DUR DEYİN!

26 May 2021

BAKMAK VE GÖRMEK

14 May 2021

'KORONA'NIN ÖĞRETTİKLERİ

21 Nis 2021

MUTSUZLUĞUN KIYISINDAKİ GENÇLER

22 Mar 2021

TOPLUM OLARAK NEREYE GİDİYORUZ?

25 Şub 2021