Gaziantep'in Medya27 Gazetesi


Uzm. Psk. Burakhan Bars

10 Temmuz 2021

BEYİN VE İNSAN...

FERAH UZUNDURUKAN:

Modern hayat beraberinde yarattığı modern insan modeline pek çok sorumluluk yüklüyor. Teknoloji gün be gün gelişirken, dünya daha hızlı dönerken insanların da bu hıza ayak uydurması tüm teknolojiye rağmen ters orantılı olarak kişileri zorluyor. Üstelik modern çağ insanı nedense çalışmayı seçmiyor.

***

Hatta öyle zamanlar oluyor ki yoğun hayat içinde nefes almaya bile kimi zaman üşeniyoruz desek yeridir. Beden gücü olarak tembelleşmenin yanı sıra tek tuşla ulaştığımız akıllı telefonların sunduğu kolaylıklar beyin olarak da biz insanları tembelliğe itiyor. Her durum ve şart icin fikir üretme gereği duymayan insanoglu bir kısır döngü içinde sıkışıp kalmış durumda...

Bakın bu durumu Uzman Psikolog Burakhan Bars insan psikolojisi yönünden nasıl ele alıyor:

 ***

BURAKHAN BARS;

Beyin, vücuttaki en önemli organların başında gelerek orkestrayı komuta eder. Doğum, yaşam, ölüm beyinde başlar beyinde biter. Beyin çalışmazsa hayat biter.

Beyin çalışmaya ve üretmeye programlıdır, harekete duyarlıdır. Beynin çalışması için yaşaması gerekir. Beyni yaşatan insanın umutları, hayalleri, hedefleridir.

Hayal yoksa, hedef yoksa, umut yoksa beyinden gerekli performansı bekleyemeyiz. Eski çağlarda insanlar üretmeye, mücadele etmeye, yeni şeyler keşfetmeye odaklıydı ve beyin de aynı oranda işliyordu.

Günümüzde insanlar her şeyi başkasından bekliyor, armut piş ağzıma düş mantığıyla hareket ediyor, “bu hoşuma gitmedi, bunu beğenmedim, bu istediğim gibi değil” diyerek her şeye birer bahane üretiyor, sürekli basite kaçıyor, “aman başım ağrımasın ne olursa olsun” diyor. Aslında insan kendisinin ve içinde yaşadığı toplumun geleceğini riske atıyor ama maalesef bunun farkında değil.

Geleceği göremez olduk çünkü geleceği inşaa eden beyni durdurduk ve geleceği görecek olan gözü körelttik. Miyop zihinli, miyop kültürlü bir toplum olduk. Silkelenmemiz gerek.

Acilen ayağa kalkıp pas tutmuş demiri işletmemiz gerek. Göz görmek, beyin düşünmek için yaratılmıştır. Beyne yazık eden geleceğine yazık eder.

a06f088f-90ae-4f19-ae36-d75a4006cfc8


Captcha işaretlenmemiş.
Yazarın Diğer Yazıları
BEYİN VE İNSAN...

10 Tem 2021