Gaziantep'in Medya27 Gazetesi

Eğitimci/Yazar
Mustafa Kızıklı

04 Aralık 2020

CEMAAT, TARİKAT GERÇEĞİ


Her türlü cemaat ve tarikat yapılanması, kayıt dışı bütün unsurları içerir ve kendi belirledikleri hiyerarşik bir sistem içinde gizli kapaklı faaliyet gösterirler.

Büyük mali kaynaklar, kayıtsız yerlerden elde edilir ve kayıtsızca harcanır veya bir yerlere aktarılır.

Hepsinde ortak amaç kendilerine ve amaçlarına hizmet edecek eleman yetiştirmektir. Bu maksatla, özellikle küçük yaşlarda alınan çocukların beyinleri din, iman kisvesiyle ustaca yıkanıp, sadece kendilerine bağımlı hale getirilir ve devlet kademelerine yerleştirilip uzaktan kumada edilerek kullanılır. Bu elamanlar maaşını devletten, emirleri şeyhinden, sözde mürşidinden alır.

Ortadoğu coğrafyasında birçok cemaat ve tarikat, özellikle 17. yüzyıldan itibaren İngilizler tarafından hasta adam Osmanlıyı içeriden vurmak için satın alınmış veya bizzat kurdurtulmuştur.

Daha sonraları da, bunun stratejik ballı bir iş olduğunu gören başta Almanya olmak üzere, diğer Avrupa devletleri ve ABD de bunlardan piyon edinmiş tepe tepe kullanmıştır ve halen kullanmaktadırlar.

Biz bunları yıllardır anlatırken, birileri de toz kondurmayıp, yüceltip, şimdi de bazı cemaat ve tarikatlara olduğu gibi alan açmış, yol vermişken, bunlardan biri olan Fetö’nün neler yapabileceğini ve yaptığını acı tecrübeyle gördük.

Birileri de, efendim cemaat başka, tarikat başkadır, tarikatlar İslami gerekliliktir, falanca yıldan beri vardır, filan teranesini okuyorsa, bilin ki ya zır cahildir, birilerinin yıkayıp doldurduğu beyinle konuşuyordur, ya da kurnaz bir kötü niyetlidir.

Anlattıkları keramet menkıbeleri, şeyhlerinin, şıhlarının, liderlerinin, peygamberden daha ileriye götürdükleri kerametleri, güya hizmetleri, kutsallığı filan da külliyen uydurmadır.

Tarikat ve cemaat, hiyerarşi, amaç, yapılanma olarak önemsiz teferruatlar hariç aynıdır. İslam tarihini biraz bilenler bu yapıların İslam’da olmadığını, bireysel çıkar, güç elde etme, nifak saçma ve politik amaçlar için sonradan ortaya çıktığını, çıkartıldığını bilecektir.

İslami görünüşlü olanların haricinde diğer dinler adına da kripto cemaat ve tarikatlar ülkemizde faaliyet gösterebilmekte, aynı şekilde devlet kademelerine, siyasete çokça eleman sokabilmektedirler.

Bugün sadece Türkiye içinde değil, hedef Türkiye olmak üzere yurt dışı İslam kisveli birçok cemaat, tarikat, teşkilat da Avrupalı devletler ve ABD tarafından istenildiği zaman kullanılmak üzere beslenmekte, gelişmeleri için alan ve imkan sağlanmaktadır.

''Falanca cemaat/tarikat kötüdür, filanca cemaat/tarikat iyidir.'' diye bir şey yoktur. İslam'ın ve insanlığın bu yapılara ihtiyacı yoktur.  Ama gayrimeşru güç elde etmek isteyenler ve içeriden dışarıdan istihbarat yapıları için verimli ve elverişli araçlardır.

Din iman kisvesiyle kamufle edilmiş ve çok büyümüş, iç ve dış güvenlik sorunu, İslam’ın ve Türk devletinin beka sorunu haline gelmiş bu yapılar mutlaka kontrol altına alınmalı, hatta yok edilmedir.


Captcha işaretlenmemiş.
Yazarın Diğer Yazıları
MEN DAKKA DUKKA

23 Şub 2021

DEĞİŞİM VE GELİŞİM

14 Şub 2021

Z KUŞAĞI

01 Şub 2021

GELECEK MUTLAKA GELECEKTİR

28 Oca 2021

CEMAAT, TARİKAT GERÇEĞİ

04 Ara 2020

TÜRKLER VE ŞAMANİZM

28 Eki 2020

YİNE UYARMAK BİZDEN

05 Eyl 2020

SAKARYA SUBAYLAR SAVAŞI, 30 AĞUSTOS VE ATATÜRK ANTİPATİSİ

29 Ağu 2020

SOYTARILIK VE DALKAVUKLUK

07 Ağu 2020

AYASOFYA İÇİN SAÇMA TARTIŞMALAR

27 Tem 2020