Gaziantep'in Medya27 Gazetesi


FERAH UZUNDURUKAN

26 Mayıs 2021

ENERJİ VAMPİRLERİNE DUR DEYİN!

İnsanlarla ilişki kurmaya başladığımız anda birbirimizle enerji bağları oluştururuz. Bu enerjilerle de birbirimizden beslenmeye başlarız. Her insanın etrafında bana göre onu saran bir enerji balonu vardır. Ve bu balon da kişiye özgüdür. Kimimiz bizi saran bu enerji balonlarının içini pozitif ve mutlu duygularla doldururken kimimizin balonu ise negatif düşünceler ve olumsuzluk yüklüdür.

Kişi kendi enerji ve hissinden kendi sorumludur ancak ya bu duygularımızı karşı tarafa fazlasıyla yansıtıyor, başkalarını da kendi olumsuz enerjimize ortak ediyorsak... İşte böyle insanlara "enerji vampirleri" diyoruz. Eminim çevrenizde bu tarz insanlar çok vardır. Önemli olan bunları farkedebilmek ve kendimizi doğru bir şekilde enerjimizi dibe çeken bu insanlardan koruyabilmek...

***

İşte bu noktada profesyonel yaşam koçu ve eğitmen Gonca Türk'den çok güzel bilgiler aldık:

"Enerji vampiri dedigimiz insanlar iş hayatında, evde, sosyal hayatta her yerde karşınıza çıkarlar. Hatta ailenizde bile olabilirler. Hep olumsuz bakarlar hayata, olaylara ve insanlara. Ve sizinle sohbet ediyorlarsa sizinde böyle bakmanız için doğaüstü bir çaba sarf ederler. Hap şikayet ederler her konuda.

Ekonomi, trafik, bozulan kombi, alınan kilolar, kötü pişmiş kahve vs. sürekli şikayet edecek bir şey bulurlar. Ve eğer izin verirseniz enerji alanınıza girmelerine bir bakmışsınız işinizden, evliliğinizden soğumak üzeresiniz hatta köşedeki kahveciden nefret bile eder hale gelirsiniz.

***

Bu enerji vampirleri aynı zamanda sizin mutluluğunuzla ve mutlu anılarınız ile çok ilgilenmezler. Bir test yapın bakın; mutluluğunuzu anlatın hemen sıkılıp sizin mutsuzluk anlarınızı hatırlatıp o konuda ne kadar enerjiniz kalmış ona bakarlar. Boylelikle kalan enerjinizi de onlar tüketirler. Bu özellik en yakın arkadaşınızda, annenizde, eşinizde bile olabilir. Bu insanlar olumsuzluklardan beslendiği için sizi her gördüğünde ellerini ovuşturarak yanınıza gelir  “Ah bir bilsen başıma YİNE ne geldi , zaten hep beni bulur”  deyip iştahla size anlatmaya başlarlar. Bir nevi kötü duygularını kusarlar.

***

Ve evet bunları anlatıp rahatlarlar ama kendilerinde gram üzüntü ve endişe olmaz size dair. Neden olsun ki o rahatlamıştır sonuçta. Siz sohbet ettiniz nede olsa, o kötü bir şey yapmadı ki. Ona sorsanız hatta mağdur bile sayarlar kendilerini.

Bir özellikleri daha vardır ki sizi hep eleştirme eğilimine sahiptirler. Yani hiç aynaya bakmazlar hep size bakar, sizi inceler ve mutlaka ve mutlaka eleştirecek bir şey bulurlar. Bunu da burun kıvırarak söylerler. Sizi eleştirirler de kendi hayatlarını düzeltmek için asla kıllarını kıpırdatmazlar, lafta aslan kesilirler ama hadi meydana çık bakalım dediğinizde usulca uzaklaşırlar oradan.

Nasıl çok da iç açıcı gelmedi bu profil değil mi? Kendilerine hayırları yok ki size olsun! Peki ne yapmak lazım onlardan enerjinizi korumak için? Bunlar arkadaş ise kolay, hayatınızdan çıkarın net. Uzak akraba ise mecburiyet dışında görüşmeyin; sadece asgari müşterekte buluşun.

Ha aileden biri ise sizinle olumsuz şeyler konuşmasına izin vermeyin. Müsaade isteyip konuyu değiştirin. Yeni girişimler, güzel planlarınızdan bahsetmeyin, bir şekilde öğrenilirlerse yorum ve fikir istemeyin. Kendi kararlarınıza sıkı sıkıya bağlı kalın. Hata da yapsanız sizin hatanız sonuçta.

***

Kimsenin olumsuz fikir, yorum ve düşüncesini paratoner gibi üzerinize çekmenin anlamı yok değil mi? Eminim sizinki size yetiyordur.

Öyleyse önce  onları iyi tanıyın sonra hemen çevrenize mayın döşemeye başlayın."

Mevlana'nın şu sözü sanırım tüm yazılanları en güzel biçimde özetlemektedir.

"Dertli insan içi duman dolu odaya benzer. Onu dinlemek o odaya pencere açmak gibidir."

Sürekli o dumanı solumak azar azar sizi zehirler unutmayın!

 

 

 

 

 

 

 


Yorumlar (4)
İslim Korkmaz
26 Mayıs 2021

Harika bir yazı şu süreçte çok iyi geldi. kaleminize sağlık

Leyla Sağlam
26 Mayıs 2021

''Öyleyse önce onları iyi tanıyın sonra hemen çevrenize mayın döşemeye başlayın." bunu yapacağım... muhteşem bir yazı idi

Esin
26 Mayıs 2021

Ben çözümünü bilmediği halde öneri sunanları dikkate almam. Çok güzel bilgiler var. emeğinize sağlık

Filiz
26 Mayıs 2021

Ferah hanım yazılarınızı beğeni ile takip ediyorum. Ama bayadır yazınızı göremedim.

Captcha işaretlenmemiş.
Yazarın Diğer Yazıları
YORMAYALIM, YORULMAYALIM...

23 Haz 2021

ENERJİ VAMPİRLERİNE DUR DEYİN!

26 May 2021

BAKMAK VE GÖRMEK

14 May 2021

'KORONA'NIN ÖĞRETTİKLERİ

21 Nis 2021

MUTSUZLUĞUN KIYISINDAKİ GENÇLER

22 Mar 2021

TOPLUM OLARAK NEREYE GİDİYORUZ?

25 Şub 2021

MESELE AŞK'IN KENDİSİ OLABİLMEK

13 Şub 2021

TV ve diziler hayatımızın neresinde?

30 Oca 2021

HANGİ TÜR ALIŞVERİŞİ SEVİYORUZ

18 Oca 2021

MERHABA GAZİANTEP

13 Oca 2021