Gaziantep'in Medya27 Gazetesi

Araştırmacı/Yazar
Hüseyin Koçarslan

09 Kasım 2021

Hak ve Haksızlık


Hak: Kişinin hukuken korunan ve sahibine korumadan yararlanma yetkisinin veren bir menfaattir.

Dini anlamda hak; Kur’an dilinde hem varlık ve hayatın değişmezlerini, hem de Allah’ın isimlerinden birini ifade eder. İnsan olarak haklarımızın farkında olmak zorundayız, haklarımızı koruyamadığımız zaman hukuk devreye girer.

Hukuk evrenseldir ve hepimize lâzımdır. Onun için hukuk ve hukuk adamlarının insanların haklarını koruma adına adaletten sapmamaları gerekir. Hukukun olmadığı, haksızlığın hüküm sürdüğü bir y erde zorbalıklar baş gösterir. Hukuk güçlünün değil, haklının yani mazlumun yanında olmalıdır.

Hepimiz toplum olarak hukuka yani yaptırım gücü olan hukuk devletine güvenmek zorundayız. Hâl böyleyken hukuk devleti de görevini ifade etmelidir, geciken adalet adalet değildir. Bu durum insanların umutlarını ve güvenlerini kaybettirir.
Hz. Ali (r.a) haksızlıkların karşısında eğilmeyiniz, zira haklarınızı kaybettiğiniz gibi onurunuzu ve şerefinizi de kaybedersiniz demiştir.

Yine mübarek Hadis-i Şerif içerisinde de “Haksızlık karşısında susan dilsiz şeytandır.” Buyurulmaktadır. Toplumun haklarını şüphesiz ki yaptırım gücü olan Hukuk Devleti korur ve güvence altına alır.

Örneğin yıllardır hakkını arayan bir dostum, atanmış olduğu memuriyetinde atamasının durdurulması, defalarca danıştayda kazandığı hâlde tekrar reddedilmesi…

Bir başka iftiralarla hakları elinden alınan bir kişi vb. haksızlıkların çoğalması gibi… Tabii tüm bunlar dışında toplumu ayrıştırmama, vatanın ve milletin bölünmez bütünlüğünün korunması kaydıyla hak ve özgürlüklerinin korunması, özgürlük alanının genişletilmesi hepimizin beklentileridir.


Kısaca haklarımızın farkında olmalıyız, Hukuk Devletine inanmalı, yetkili makamların da kişi haklarının korunması için yerinde tedbirler alması gerekmektedir. Sevgiyle kalın.


Captcha işaretlenmemiş.
Yazarın Diğer Yazıları
Hak ve Haksızlık

09 Kas 2021

29 EKİM...

29 Eki 2021

Hz. HÜSEYİN (R.A

15 Eki 2021

ÖĞRENCİ

11 Eki 2021

YENİ ÖĞRETİM (2021-2022) YILINDAN BEKLENTİLER

26 Eyl 2021

YENİ BİR EĞİTİM YILINA BAŞLARKEN

09 Eyl 2021

Sevgi ve Hoşgörü

20 Ağu 2021

GENÇLİK

07 Ağu 2021

KURBAN BAYRAMI

24 Tem 2021

VATAN SEVGİSİ

10 Tem 2021