Gaziantep'in Medya27 Gazetesi


FERAH UZUNDURUKAN

18 Ocak 2021

HANGİ TÜR ALIŞVERİŞİ SEVİYORUZ

Hayatlarımıza ani bir giriş yapan korona virüs salgını, rutin giden günlerimizi ve süregelen alışkanlıklarımızı bir anda sekteye uğrattı.

Esasında diyebiliriz ki; virüs hepimizin yaşam şeklini değiştirdi, farklı bir boyuta taşıdı. Son bir yıldır, pek çoğumuz maalesef ya işsiz kaldı ya da home ofis çalışma sistemine geçti. Dışarıdaki yaşam koşullarımız da değişti. Evlerimizde daha çok zaman geçirmemizden ötürü, zaten hayatımızın bir parçası olan internet tamamen "hayatımız" haline geldi desek yanlış olmaz.

İzole yaşam sürdüğümüz şu günlerde avm, mağaza ve market kültürü alışverişleri de büyük büyük oranda sanala evrildi. Ve tabii bir çoğumuz saatlerce dolaşarak, deneyerek, dokunarak, tadarak yaptığımız alışveriş tarzını çok özledik.

Ancak, bir kısım insan da internet alışverişinin her zaman daha kolay ve keyifli olduğu görüşünde. Sosyal alışveriş mi, sanal alışveriş mi anketlerinin sonuçlarında da büyük bir fark yok. İnsanlar her ikisini de tercih edebiliyor.

Öyleyse bu bağlamda gelin sanal ve sosyal alışverişin ortak ve farklı yönlerini inceleyelim:

Online alışverişin en tercih edilir yönü evden çıkmadan, oturduğumuz yerden alışveriş yapıyor olmanın rahatlığı. Elbet bu durum zaman tasarrufu da sağlıyor. Bunun yanı sıra tüketiciler sanal alışverişteki fiyatları mağazalara göre daha uygun buluyor. Ürün çeşitliliğinin fazlalığı, ürün karşılaştırmaya yönelik yorumlar ise sanal alışveriş tercihinde artı rol oynayan diğer unsurlar.

Sosyal alışverişin tercih sebeplerine gelince;

Birçok insan fiyat odaklı olmaktan ziyade görerek, deneyerek, dokunup tadarak yapılan alisverişin daha kaliteli ve daha sağlıklı olduğu fikrinde birleşiyor. Çeşitli alternatifleri yakından görmek ve akılda olmayan ürünlerle de karşılaşabilmek ve farklı fırsatları değerlendirebilir olmak da  fiziki alisverişi çekici kılıyor.

Bir diğer etkende insanlar sosyal alışverişte deneyim kazandıklarını düşünüyor. Dışarda zaman geçirmek ve aciliyet gerektiren durumlarda kargo beklemek yerine, ulaşılacak en yakın mağazaya gitmek ise yine fiziki alışverişin tercih nedeni.

Görülen o ki, her iki alışveriş biçiminin de kendi içinde artı ve eksileri var. Kanaatimce teknolojik gelişmeler her geçen gün hayatımıza daha fazla sirayet edecek. Bu nedenle de tercih edirliliğini hiç yitirmeyecek. Fakat yeni çağ mağazaları da bu konuda büyük ve yeni atılımlar yapacak. Eğer amaç sadece alışveriş yapmaksa internet bu ihtiyacı zaten karşılayacaktır.

Bu nedenle mağazalar kendilerini yenileyecek; ürün satmanın dışında müşterinin keyifle vakit geçireceği, alışverişin yanı sıra moda, sanat ve tasarımın daha ön planda olacağı merkezler haline gelecek.

Öyle veya böyle bir şekilde üretici üretmeye, tüketici de tüketmeye devam ederken, bu çark da böyle dönmeye devam edecek...


Yorumlar (4)
Serap Aksa
18 Ocak 2021

Ben internet alışverişinin hakim olacağını düşünüyorum. Tabi daha kaliteli hale gelmeli.

Hamit Kördeve
19 Ocak 2021

İnternet alışverişi güvenli değil. bence yeniden dönüş olacak

İslim Durmaz
19 Ocak 2021

Alışveriş kültürü adına güzel bir yazı olmuş. Bilgilendim . Teşekkürler. Ama mağaza alışverişi özleniyor.

Ali Koç
19 Ocak 2021

İnternet alış verişi doğru yaparsan iyi,ancak biz akıl veriş yaparken ,konuşmalı dokunmalıyız ,yoksa içimize sinmez Yani ikisini dengelemek lazım.

Captcha işaretlenmemiş.
Yazarın Diğer Yazıları
TOPLUM OLARAK NEREYE GİDİYORUZ?

25 Şub 2021

MESELE AŞK'IN KENDİSİ OLABİLMEK

13 Şub 2021

TV ve diziler hayatımızın neresinde?

30 Oca 2021

HANGİ TÜR ALIŞVERİŞİ SEVİYORUZ

18 Oca 2021

MERHABA GAZİANTEP

13 Oca 2021