Gaziantep'in Medya27 Gazetesi

Araştırmacı/Yazar
Hüseyin Koçarslan

17 Nisan 2021

HOŞ GELDİN YA ŞEHR-İ RAMAZAN

Genellikle "şehr" (ay)kelimesine izafe edilip şehru Ramazan şeklinde okunur. Ramazanda tutulan oruçlar, açlık susuzluk hali insanı yorgun ve bitkin düşürdüğü gibi, günahlarında zayıflayıp affedilmesine vesile olur.

***

Ramazan ayı manevi iklim ayıdır. Ramazan Yüce Allah ın bize bahşetmiş olduğu en mübarek aydır. Ramazan ayı yardımlaşmanın zirvede olduğu, Müslümanların birbirlerini en içten duygularla hatırladığı bunun sonucunda oluşan muhabbet ve hoşgörünün dinimizin e kadar güzel bir din olduğunun kanıtıdır.

***

Ramazan ayı denildiğinde eski ramazanların güzelliklerini yaşça büyüklerimizden dinlediğimizde o günleri hasretle anmak ve yaşamak güzelliğini gönlümüzde hep hissederiz. Ramazan gecelerinde tertip edilen Hacivat, Karagöz oyunlarının sergilenmesiyle geçirilen hoşça vakitler unutulmaz güzelliklerden biridir.

***

Ramazan ayı sadece aç kalıp yemeden içmeden kesilmek anlamında değil, yüce Allah 'a olan teslimiyet ve ona duyulan sevgiyle bağlanışın adıdır. Ramazan ayı Cenab ı Allaha olan bağlılık adına yapılan hayırlar, okunan mukabeler, ve insanların daha merhametli oluşu,günahlardan uzaklaşması, insanların birbirini daha iyi anlaması diğer yönleridir.

***

Bu mübarek ay yardımlaşmanın, fakirlerin, yetimlerin, kimsesizlerin hatırlandığı, kısaca gönüllerin hoş edildiği, sevgi ve merhametin öne çıktığı bir zamandır.

Kısaca; Ramazan'ı başı rahmet, ortası mağfiret, sonu cehennemden kurtuluştur. Yüce dinimiz İslam dini ne kadar büyük, kucaklayıcı ve bir sevgi dini olduğunu bir kez daha göstermiştir.

Sevgiyle kalın.Captcha işaretlenmemiş.
Yazarın Diğer Yazıları
RAMAZAN BAYRAMI

12 May 2021

KADİR GECESİ'NİN ÖNEMİNE DAİR

08 May 2021

HAYVAN SEVGİSİ

03 May 2021

23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı

23 Nis 2021

HOŞ GELDİN YA ŞEHR-İ RAMAZAN

17 Nis 2021

SAĞLIKÇILAR BAYRAMI

22 Mar 2021

KADIN ANNEDİR

09 Mar 2021

OKUYAN BİR TOPLUM OLMAK

01 Mar 2021

İNSAN VE KÜLTÜR

22 Şub 2021