Gaziantep'in Medya27 Gazetesi


FERAH UZUNDURUKAN

12 Ocak 2022

MUTLULUĞUN PEŞİNDEN KOŞMAKTAN MUTSUZUZ

Teknolojinin sonsuz gelişim göstermeye başladığı günümüz şartlarında kolaylıkları ve zorlukları bir arada yaşıyoruz. Evet gelişen teknoloji hayatımıza rahatlık katıyor ancak sorumluluklarımız da yaşam standartlarımızla birlikte artan bir ivme kazanıyor. 

Her alanda mücadele verirken ruhsal anlamda da mutlu olma çabası gösteriyoruz. Hepimiz belki de tam tanımını bilmeden mutluluk kelimesini tek hedefimiz haline getirmiş durumdayız.

Farkında mısınız, hep mutluluğun peşinde koşuyoruz. Neye adım atarsak atalım, mutluluğu hedefliyoruz. Mutlu olabilmek için bir şeyler satın alıyoruz. Mutlu olmak için ilişkiler kuruyoruz. Bir parça mutluluk adına bedeller ödüyoruz. Ama bu kadar çabamıza rağmen mutlu olmayı yine başaramıyoruz. Neden mi? Çünkü biz mutlu olmayı da bir görev gibi algılıyoruz. Fakat şunu bilmiyoruz: Mutlu olunmaz, mutlu hissedilir. Biz belki mutluyuz ama kulak vermiyoruz ki mutluluğun sesini duymaya!!! Onu aramaya o kadar kitlenmişiz ki belki de buluyoruz farkında değiliz.

Mutlu olmak dediğimiz nedir şu dünyada?
Bazen inanın, sadece yaşamak, sadece “nefes” almak. Şöyle doyasıya, sağlıkla, huzurla... Önce sağlık ve sonrasında özgürlük. Yeni bir güne sağlıkla uyanmak ve kimsenin boyunduruğu altında olmadan hareket etmek en büyük mutluluk değil midir?

Mutsuz hissetmemizin temel nedenlerinden biri de kendinde olmayana özenmek. Maalesef biz insanların yaratılışında elindeki güzelliklerin farkına varamamak var. İnsan her zaman sahip olduğunun nankörüdür. Aslında doğru olan, başkasının hayatına özeneceğimize, kendi hayatımızı olduğu gibi kabul edip mutlu olmaktır. Bunun en basit kuralı da yaşadığımız her şeyden tatmin olmayı bilmek ve yaşayamadıklarımız için kendimizi kahretmemektir. Ve en önemlisi, mutluluğu dış etkenlerde değil, içimizde bulmaktır. Bunu aslında hepimiz biliriz bilmesine de uygulayamayız nedense...

Ayrıca neden hep mutlu olma isteğimiz? Mutlu olmanın yollarını anlatan cilt cilt kitaplar var.

Sanki mutluluğun formülü belli de şunu şunu yaparsak mutluluğu bulacağımız garanti! Mümkün mü böyle bir durum? Bir düşünün, 7/24 sorunsuz, sıkıntısız olsak gayretimiz, çabamız olur muydu? Amaçsız, gayesiz bir yaşamdan ne kadar tat alırdık sizce? Hiç acı çekmesek o zaman mutluluğun o doyumsuz tadını nereden bilecektik ki? Acılar da hayatımıza dahil. Aslında mutluluğun peşinde bu kadar koştuğumuz için mutsuzuz! Keşke acılarımıza, kötü tecrübelerimize de bu kadar sahip çıkabilsek... Biraz da o duyguların sonrasında bize getirdiği mucizeleri, bize kattıklarını görebilmeye odaklansak.

Acılardan geçtikçe çoğalır insan diye bir söz var. Ara sıra dibi görmezsek, yeniden ayağa kalkabilecek gücü nasıl bulacak, nasıl olgunlaşacağız? Mutsuzluk diye adlandırdığımız duygu esasen insanın kendi içindeki gücü keşfetmesini sağlıyor. En büyük mutluluk da kendi içindeki o gücü keşfedebilmek değil de nedir?

Elbette tüm insanlar mutlu, huzurlu olsun. Fakat

varmak istediğim nokta, sadece mutlu olmayı amaç edinmeyelim. Hayatı her şeyiyle kabul edip öyle karşılayalım... Aksine, sürekli mutlu hissediyor olmak bana göre anormal bir durum. Hayat acısıyla ve tatlısıyla güzel. Düşünsenize her gün tatlı yiyor muyuz? Ekşinin de, acının da tadından vazgeçemiyoruz...

Geceyi yaşamadan gündüzün, kışı görmeden yazın keyfini çıkartamayız.

Hayatı akışına bırakalım. Doğru insan olalım, kaliteli yaşamayı ilke edinelim. İç dünyamızı doğru dinleyelim. Sevelim; her şeyden önce saygı duyalım. Kul hakkına girmeyelim. Yaptığımız işi layıkıyla yapalım. Dinlemeyi bilelim, sabretmeyi ve tabii özür dilemeyi de... Biz yolumuzda düzgün adımlarla ilerlersek yolun sonunda varacağımız durak zaten kaçınılmaz mutluluk olacaktır...


Captcha işaretlenmemiş.
Yazarın Diğer Yazıları
Siz de “Siberkondri" olabilirsiniz

30 May 2022

MUTLULUĞUN PEŞİNDEN KOŞMAKTAN MUTSUZUZ

12 Oca 2022

HERKES CANIMIZ OLMASIN

05 Eki 2021

ELALEM DUVARINI YIKMALIYIZ!

23 Ağu 2021

YORMAYALIM, YORULMAYALIM...

23 Haz 2021

ENERJİ VAMPİRLERİNE DUR DEYİN!

26 May 2021

BAKMAK VE GÖRMEK

14 May 2021

'KORONA'NIN ÖĞRETTİKLERİ

21 Nis 2021

MUTSUZLUĞUN KIYISINDAKİ GENÇLER

22 Mar 2021

TOPLUM OLARAK NEREYE GİDİYORUZ?

25 Şub 2021