Gaziantep'in Medya27 Gazetesi

Gazeteci Yazar
AYDIN AKYÜREK

11 Temmuz 2021

ŞAMİL TAYYAR, KILAVUZLU BARAJI VE RESTLEŞME

Gazeteciler siyasete girdikten sonra, olaylara siyasetçi gibi değil de gazeteci içgüdüsü ile bakınca, aykırı şeyler söyleyebiliyorlar. Gazeteci-siyasetçiler, bu çıkışlarıyla bazen parti içinde, bazen de genel siyasette beklenmedik durumların ortaya çıkmasına neden olabiliyorlar. Burada, bulundukları makamları ellerinin tersiyle iterek, eleştiri veya özeleştiri kapsamında gerçek düşüncelerini ifade edenlerle, ‘siyaset hakim’ sözler sarf edenleri ayırmamız gerekiyor.

***

Gazetecilerin aktif siyaset yapması konusu çok tartışıldı ve halen tartışılıyor. Günümüzde TV’lere baktığımızda siyasete atılmış ve partisinin formasını giymiş gazetecilerin yorumları pek tatmin edici bulunmuyor. Siyasi açık oturumlar, fikir tartışmasından öte, siyasi kimlikleri olan gazetecilerin ikna yarışına dönüşüyor. Küçük bir analiz ile siyaset öncesi ve sonrası söylemlerin ne kadar çelişkili olduğunu görebiliyoruz. Tabii bazı istisnalar hariç.

***

AVRUPA’DA DURUM ÇOK FARKLI

Avrupa’nın birçok kentinde gazetecilerin siyaset yapmasını sınırlamak için radikal çizgiler çizilmiş. Hepimizin yakından takip ettiği BBC, The New York Times, Guardian ve daha birçok yayın organı hem mesleğin, hem kurumun bütünlüğünü korumak açısından sınırı net bir şekilde çizmiş;  ‘’Gazeteci siyasete karışamaz! Bırakın aday olmayı, bir parti için kampanya yapamaz, adayları öne çıkaramaz, seçim yarışında yakasına rozet bile takamaz…’’

***

ÜLKEMİZDE YÜZLERCE GAZETECİ SİYASETE ATILDI

Ülkemizde bugüne kadar yüzlerce gazeteci siyaset arenasında boy gösterdi. Geçmiş tarihte, Bülent Ecevit, Altan Öymen, İsmail Cem İpekçi ve Oktaş Ekşi gibi duayen gazeteciler siyaset yapmışlardı. Yakın tarihte ise, Ömer Çelik, Şamil Tayyar, Enis Berberoğlu, Tuncay Özkan, Mustafa Balbay, Barış  Yarkadaş , Mehmet Metiner ve daha onlarca gazeteci aktif siyasette yerlerini aldılar. Bu isimler çoğu zaman siyasetçi olduklarını unutarak, kamuoyunu şok eden açıklamalar yaptılar. Ancak, çok sıkıntılı süreçler yaşadılar.  

***

ŞAMİL TAYYAR VE ALTAN ÖYMEN

Son yıllarda, gazetecilikten siyasete atılan isimler arasında AK Parti MKYK üyesi Şamil Tayyar’ın çıkışları bana, CHP’de siyaset yapan Altan Öymen’i hatırlatmıştır hep.

Banker Kastelli haberiyle meslektaşlarını atlatan duayen gazeteci Öymen, Bülent Ecevit’in davetiyle siyasette girse de asla gazeteciliğinden ödün vermez. Siyaseti bırakır. Bir süre sonra tekrar siyasete girer. Ama gazetecilik hırkasını asla çıkartmaz. Siyaset arenasında doğru bildiklerini söylemeye devam eder.

***

Yakın tarihte ise, Şamil Tayyar’ın gazetecilik ve siyaset arenasında yaşadıkları Altan Öymen’in hayatından çok farklı değil. Şamil Tayyar’da aykırı açıklamalarıyla siyaset ve gazetecilik arasından adeta mekik dokuyan bir isim haline geldi.

Siyasete girdikten sonra, gazetecilik refleksiyle çok önemli çıkışları oldu. Yazdıklarıyla, söyledikleriyle başı çok ağrıdı. Hakkında birçok dava açıldı, yargılandı hatta hapis cezaları da aldı.

Siyaset arenasında da Star Gazetesi’nde köşe yazıyor gibi konuşunca, her söylediği olay oldu.

2017 yılındaki bir açıklamasında, ‘’Cumhurbaşkanı Erdoğan'a FETÖ'cü hakim- savcılarla ilgili gerçek bilgiler aktarılmıyor’’ dedi.

Yine aynı dönem, ‘’FETÖ Borsası’’ söylemi gündeme bomba gibi düştü.

2016 yılında Beyaz TV’deki programda, "Aziz Yıldırım FETÖ'yle pazarlık masasına oturmuştur" iddiası da spor ve siyaset kamuoyunda uzun süre tartışıldı.

***

Genel siyasi yorumlarının yanı sıra parti içerisinde gözlemlediği yanlışları dahi net şekilde ifade eden Tayyar’ı destekleyen olsa da, siyaset arenasından çekilmesini arzulayan bir kesimde oluştu.

NİTEKİM;

AK Parti’nin son genel seçimde Şamil Tayyar’ı aday göstermemesinin altında da bu cesur çıkışlarının etkisinin olduğunu söylememiz yanlış olmaz sanırım.

Gelinen süreçte, Ak Parti’de özeleştiri yapanların sayısı azaldıkça, Şamil Tayyar gibi isimlerin kıymeti yeniden anlaşıldı.

Siyasete kısa bir ara veren Şamil Tayyar, AK Parti  Tanıtım ve Medya Başkan Yardımcılığı’na getirildi. Tayyar, kısa görev süresince yine gazeteciliği unutmadan gözlemledi ve konuştu.

Tayyar’ın Tanıtım ve Medya Başkan Yardımcısı iken sosyal medyadan paylaştığı ‘’Haddinizi bileceksiniz’’ sözü gündem oldu. Bu ifadesiyle Doğu Perinçek’i kastettiği ileri sürülse de Tayyar, bunu yalanladı ve konunun Ak Parti tarafından sorgulanması gerektiğine dikkat çekti.  

***

TEKRAR GAZETECİLİĞE DÖNDÜ

Kamuoyunda büyük yankı uyandıran bu olaydan kısa süre  ‘’Birlikte görev yaptığım Tanıtım ve Medya Başkanımız @mahirunal‘la istişare sonucunda ‘yardımcılık’ görevinden ayrıldım. Nasip olursa mesleğime dönüyorum.’’ Şeklinde açıklama yapan Tayyar, 8 Haziran 2020 tarihinde aktif siyaseti bıraktığını kamuoyu ile paylaştı.

***

AK PARTİ ŞAMİL TAYYAR’DAN VAZGEÇEMEDİ

Tayyar, siyaseti bıraktım dese de bu kez teklif ‘hayır’ diyemeyeceği bir yerden geldi ve Ak Parti’nin büyük kongresinde MKYK üyesi olarak tekrar siyaset arenasına döndü. Herkes Şamil Tayyar’ın o radikal çıkışlarına devam edip, etmeyeceğini konuşurken, İslahiye’den yine siyaset meydanını buz gibi eden çıkış geldi.

***

TAYYAR KİMLERİ HEDEF ALDI?

Şamil Tayyar, Kılavuzlu barajının 80 milyon TL’lik ödeneğinin Kahramanmaraş’a aktarılmasına  büyük tepki göstererek, “Bunu yapanların burunlarından fitil fitil getireceğim’’ Dedi.

AÇIKÇA MEYDAN OKUDU

Tayyar, törendeki konuşmasında adeta meydan okurcasına, "Ya kurtaracağız, ya kurtaracağız ben buradan açık söylüyorum. Hiçbir şekilde buranın kaynaklarını başka projeye kaydırmalarına asla müsaade etmeyeceğiz. İster bakan olsun, ister bilmem ne olsun görevi ne olursa olsun bakın çok açık söylüyorum. Birçok konu yukarıya kadar iletilmiyor ve arada birileri kesiyor ve şimdi biz de o birilerini keseceğiz" ifadeleri kamuoyunda geniş yankı uyandırdı.

***

KAHRAMANMARAŞ 80 MİLYON’UN AKIBETİNİ MERAK EDİYOR…

KENT BASINI MAHİR ÜNAL’DAN AÇIKLAMA BEKLİYOR…

Şamil Tayyar’ın bu açıklaması en çok Kahramanmaraş’ta şok etkisi oluşturdu. Kanalmaraş haber sitesi Şamil Tayyar’ın açıklamasının ardından şu metni yayınladı;

’KANAL MARAŞ OLARAK BİZDE SORUYORUZ! AK Parti MKYK Üyesi Şamil Tayyar'ın Kahramanmaraş'a aktarıldığını iddia ettiği 80 milyon TL'nin nerelere harcandığını şehrimizdeki yetkililerin açıklaması elzem olmuştur. Şamil Tayyar boş konuşmaz. Mutlaka elinde belge ve bilgiler mevcuttur. 80 milyon TL küçümsenecek bir rakam değildir. Bu para ile Aksu Çayı temizlenebilir. Hatta baraj temizlenebilir. Bu para nerelere harcandıysa veya bu para hangi kurumun kasasına girdiyse kamuoyuna açıklanması ve Şamil Tayyar'ın bu iddiasına cevap verilmesi gerekir. Kahramanmaraş ili töhmet altında bırakılmıştır. Başta Mahir Ünal olmak üzere tüm yetkililerden bir açıklama bekliyoruz.’’

Şimdi, tüm gözler Mahir Ünal’a çevrildi. Bakalım bir açıklama yapacak mı?

***

ÖZETLEMEK GEREKİRSE

Bu olay, Gaziantepli bir ismin iktidar partisinin MKYK’sında olmasının ne kadar önemli olduğunu bizlere göstermiştir.

Şamil Tayyar, yine gazetecilikteki haber atlatma içgüdüsüyle, Kılavuzlu Barajı konusundaki detayları ilk gündeme getiren isim olarak siyasi meslektaşlarını atlatmıştır. 

Görünen o ki; Şamil Tayyar hiç değişmemiş. Bundan sonra da gündem oluşturacak açıklamalarıyla, siyaset sahnesinde gazeteciliğini konuşturmaya devam edeceğinin meşalesini memleketi İslahiye’de yaktı.

Diğer yandan, Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, ‘’Biz Maraş, Adıyaman ile yarışmıyoruz’’ diye doğru söylemiş. Adamlar bizimle yarışmadan kente ayrılan 80 milyon ödeneği alıyor.

Kılavuzlu Barajı’nın 80 milyon TL’lik ödeneğinin Kahramanmaraş’a aktarılması kentteki ortak akıl ve lobi gücünün tekrar masaya yatırılmasını kaçınılmaz kılmıştır. Yeniden güçlü bir birliktelik oluşturulmalı. Gaziantep, Şamil Tayyar’ın öncülüğünde Kılavuzlu Barajı için büyük bir sınav verecektir. Kent basını olarak bu konuyu gündemde tutarak mücadeleye destek vermemiz gerekiyor.

SONUÇ OLARAK;

Girişte bahsettiğim, gazeteciler siyasete girmeli mi? Sorusunda gelince; doğruları söyleyince makam ve mevkisini kaybetme endişesi yaşamayan gazetecilerin siyasete girmesi, o ülkeler veya şehirler için büyük bir avantaj sağlar. Herkesin koro halinde aynı şarkıyı söylediği bir toplulukta, solo türküler seyir zevkini yükseltir, detone şarkı dinlemek zorunda kalmayız.

Şamil Tayyar, Kılavuzlu Barajı şarkı sözlerini  yazdı. Bu kentin Ortak Aklı bestesini yapmalı ve LOBİ gücüyle de seslendirmeliyiz.

Hayırlı haftalar.

***

SON SÖZ

Sorumluluk duygusunun ortadan kalkması, otoriteye boyun eğmenin en önemli sonucudur. (Stanley Milgram)

 

 


Yorumlar (6)
Ethem
11 Temmuz 2021

aydın bey yine harika tespitlerle yazmışsınız. Ama anlamadığım bu ödenek maraşa giderken bizim milletvekillerimiz ne yapıyormuş?

Nazmi
11 Temmuz 2021

Şimdi gittimi bizim ödenek. Nasıl çözülecek peki. Hani maraş ile yarışmıyorduk

Durmuş
11 Temmuz 2021

Kardeşim basında da senin gibi yürekli kalemlere ihtiyaç var. Emeğine kalemine sağlık.

Hakan
11 Temmuz 2021

Vallahi şaka gibi. Klavuzlu barajı ödeneği nasıl maraşa aktarılır.

Hakan
11 Temmuz 2021

Şamil Tayyarı tebrik etmek gerek. Adam mert şekilde doğruları konuşuyor. Siyasette böyle adamlara ihtiyaç var

Sami
11 Temmuz 2021

Kılavuzlu Barajında yaşananlar tam bir komedi. Nasıl olur da ödenek maraşa gider

Captcha işaretlenmemiş.
Yazarın Diğer Yazıları
TATİL BİTTİ, MUSİBETLER BİTMİYOR!

23 Ağu 2021

ŞAMİL TAYYAR, KILAVUZLU BARAJI VE RESTLEŞME

11 Tem 2021

MEHMET BÜYÜKEKŞİ, GAZİANTEP FK VE KÜÇÜLEN HAYALLER

28 Haz 2021

GİMDER, CHP ÇALIŞTAYI VE AK PARTİ  

20 Haz 2021

BARDAĞIN DOLU TARAFI, GAZİANTEP, CHP VE KILIÇDAROĞLU

13 Haz 2021

GAFLET

06 Haz 2021

ŞAMPİYON BAŞKAN VE ŞAMPİYON GAZİANTEP

25 May 2021

GAZİANTEP FK, SEÇİM VE AKADEMİ

17 May 2021

TAŞINMA, KORONA VE MESAJLAR

09 May 2021

FATMA ŞAHİN ARTIK ÖZ ELEŞTİRİ YAPMALI

05 May 2021