Gaziantep'in Medya27 Gazetesi


FERAH UZUNDURUKAN

30 Mayıs 2022

Siz de “Siberkondri" olabilirsiniz

“Siberkondri" internete bağımlı ve takıntılı insanların yakalandığı bir hastalık. Tam tanımını yapmak gerekirse, sağlıklarıyla ilgili endişeleri olan bireylerin bu konudaki bilgilere ulaşmak için internette tekrarlayıcı biçimde ve uzun süre araştırma yapmaları ile tanımlanan bir bozukluktur.

Halk arasında “hastalık hastası” tabiriyle tanımlayabileceğimiz insanlar, sağlıkları konusunda aşırı merak, korku ve endişe duyarlar. Bu kaygı ve endişenin verdiği dürtüyle de ulaşabilecekleri her kaynaktan bilgi edinmeye çalışırlar. Doktor doktor gezmeleri de bu insanları tatmin etmez. Kendilerinde “kötü hastalık” olabileceği kaygısıyla saatlerce aynı bilgileri okurlar.

Burnunun ucunda çıkan bir sivilceyle ilgili bilgiye erişmek adına internete bakan siberkondri hastaları bir süre sonra cilt kanseri olduklarına ikna olur veya “karnımdaki şişkinliği geçirmek icin ne yapmalıyım” diye internet sayfasında sörf yapan siberkondrili kişi günün sonunda kolon kanseri olduğuna inanır.

Hastaliklarla ilgili internette bloglara girip orada okudukları tedavi yöntemlerini uygulamaya başlarlar. Kendini çok dinleyen, kırılgan ve özgüven sorunları yaşayan, sorunlarla mücadele etme yetisi daha az olan bu kişilik özelliklerine sahip kişiler siberkondrinin birinci adayları...


Ve son zamanlarda yapılan bir baska arastırma da interneti en fazla kullanan Z kuşağının bu takinti hastalığına daha çok yakalandığını gösteriyor.
Peki bu hastalıktan kurtulmak için ne yapılmalı?:
Öncelikle hayatınızı zorlaştıran bu hastalık için psikolojik destek almaktan çekinmeyin. Sonrasında internette geçirdiğiniz süreleri kısaltmalı belli bir kota koymayı denemelisiniz. Belki belli bir süre yalnız kalmamayı denemelisinz.

Daha fazla sosyal ortamlarda bulunmak sizi oyalayacak, zihninizi takıntılardan arındıracaktır.

Bunlarin yanı sıra hobi edinmelisiniz. Siz siz olun, hayatınızı cehenneme çevirecek siberkondriye yakalanmamak için “bir bakıp çıkacağım” diyerek internette hastalık araştırmasına girmeyin.

Unutmayın ki takıntı şeklinde gelişen bu hastalığın tedavisi terapiye kadar gidebiliyor.


Captcha işaretlenmemiş.
Yazarın Diğer Yazıları
Siz de “Siberkondri" olabilirsiniz

30 May 2022

MUTLULUĞUN PEŞİNDEN KOŞMAKTAN MUTSUZUZ

12 Oca 2022

HERKES CANIMIZ OLMASIN

05 Eki 2021

ELALEM DUVARINI YIKMALIYIZ!

23 Ağu 2021

YORMAYALIM, YORULMAYALIM...

23 Haz 2021

ENERJİ VAMPİRLERİNE DUR DEYİN!

26 May 2021

BAKMAK VE GÖRMEK

14 May 2021

'KORONA'NIN ÖĞRETTİKLERİ

21 Nis 2021

MUTSUZLUĞUN KIYISINDAKİ GENÇLER

22 Mar 2021

TOPLUM OLARAK NEREYE GİDİYORUZ?

25 Şub 2021