Gaziantep'in Medya27 Gazetesi

Gazeteci Yazar
AYDIN AKYÜREK

23 Mayıs 2022

TAHMAZOĞLU ARTIK ÇOK OLUYOR!

Gelişen teknoloji hızla artan şehir nüfusları yerel yöneticileri daha güçlü öngörülerle projeler ortaya koymaya zorunlu kılıyor. Özellikle belediyelerde rutin hizmetlerinin yanı sıra su, gıda, eğitim ve ulaşım başta olmak üzere gelecek 15-20 yılı inşa etmek gerekiyor.

Ancak, bir belediyenin rutin hizmetlerin dışında hizmet yapabilmesi için güçlü bir mali tabloya sahip olması gerekir. Gaziantep’te bu alanda en başarılı ilçe belediyesi Şahinbey Belediyesi’dir. 2009 yılında 92 Milyon TL olan bütçe tam 17 kat artarak 1.6 Milyar TL’ye çıkartılmış. Başkanın söylemine göre borç hanesinde kocaman bir sıfır var.

Bu belediyenin başkanı Mehmet Tahmazoğlu Mali Müşavir. Hal böyle olunca para iyi yönetildi. Bu durum bana göre siyasi partiler için bundan sonraki adaylık sürecinde bir  ölçü olarak alınabilir.

Mesela Mali Müşavir olan İstanbul Şişli Belediye Başkanı Muammer Keskin’de mali tabloda akılcı işler yapmıştı. Bütçenin arttırılmasının yanında Şişli Belediyesi'nin Katılımcı Bütçesi ödülle layık görüldü. Belediye başkanlığı koltuklarında teknik isimleri görmeye alışmış olsak da, muhasebe tecrübesiyle parayı iyi yönetenlerin başarılı olduğu gerçeğiyle yüzleşiyoruz. Onlarca belediyeden örnek verebiliriz.

Başkan Tahmazoğlu bu devasa bütçe ile neler yaptı?

Sosyal yardımları çeşitlendirdi. Öğrencileri başarılarına göre ödüllendirdi. Çiftçileri destekledi. Geziler düzenliyor, etkinlikler ve yeni sosyal donatılar inşa etti. İlçe belediyelerinin yetki sınırları içerisinde olan tüm hizmetleri bütçeye güvenerek hayata geçirmeye devam ediyor. Tüm bunları anladık. Kasada para var ve Başkan Tahmazoğlu kendi sınırlarını zorlayan projelere dahi talip oluyor.

Ancak bir ilçe belediyesinin Köprülü Kavşak yapmaya kalkışması alışılmış bir durum değil. Çünkü yüksek bir maliyet gerektiriyor. Hele hele maliyetlerinin arttığı şu günlerde yarım kalan inşaatları ve iptal edilen projeleri düşündüğümüzde gerçekten büyük bir cesaret ister köprülü kavşak yapmak.

Tahmazoğlu, hiç düşünmeden bu alana da el atmış. Toplam maliyeti 200 Milyon TL olan Yeşilvadi Köprülü Kavşak Projesini yerinde gezdim. Gerçekten çok büyük bir proje. Şantiye alanını gezerken aklıma Mavi Jeans" pantolon reklamındaki replik geldi; içimden ‘Tahmazoğlu’da artık çok oluyor’’ demekten kendimi alamadım.

Tabii burada bazı eleştiriler sunanları haksız bulamam. 936 bin nüfusa sahip, 321 bin Suriyeli’yi misafir eden Şahinbey’de öncelik köprülü kavşak mı? Sorusu elbette cevaba muhtaç.

Bana göre; hızlı göç alan Gaziantep gibi şehirlerde köprülü kavşaklara muhalefet etmek yanlış olur. Araç sayısı bakımından en hızlı artışa sahibiz. Burada tek eleştirim bu kadar yol, kavşak yapılıyor. 10 binlerce bisiklet dağıtılıyor ama kentte bisiklet yolları yok. Mevcut yollarda ise bağlantılar yetersiz. Avrupa şu an bisiklete yöneldi ve artarak devam ediyor.

Eskileri geçtik ama en azından yeni yollarda bisiklet yollarını oluşturun. Hatta devasa bir bisiklet parkı yapın. İnsanlar bisiklet alışkanlığı edinsin. Hem trafik rahatlar hem doğayı korursunuz.


Captcha işaretlenmemiş.
Yazarın Diğer Yazıları
GIDA KRİZİ VE YEŞİL MUTABAKAT

09 Haz 2022

İNTERNET GAZETECİLİĞİ KANUN TEKLİFİ VE DETAYLAR

28 May 2022

TAHMAZOĞLU ARTIK ÇOK OLUYOR!

23 May 2022

TİMBİR VE YENİ DÜNYA MEDYASI

07 Nis 2022

ABDÜLHAMİT GÜL VE VEFA

19 Şub 2022

GAZİANTEP OSB VE İŞÇİLERİN HAK ARAYIŞI

06 Şub 2022

YAŞAMSAL SORUNLAR VE GAZİANTEP

01 Kas 2021

İNADINA HİZMET, TARİHİ GAR RESTORANT VE HERMAN JANSEN PLANI

24 Eki 2021

TATİL BİTTİ, MUSİBETLER BİTMİYOR!

23 Ağu 2021

ŞAMİL TAYYAR, KILAVUZLU BARAJI VE RESTLEŞME

11 Tem 2021