Gaziantep'in Medya27 Gazetesi

Crs Medya ve Danışmanlık Şirketi kurucusu
Nuray Çiriş

26 Eylül 2020

TÜRKİYE'DEKİ HİZMET SEKTÖRÜNDE ÇÖZÜM YOK...

 

İnsanlar Türkiye standartlarında yaşayabilmek için opsiyonlu hayatlar yaşıyor. Bu arada kategori belirtmek istemiyorum ama korkunç bir mağduriyet belirtmek istiyorum.

 Bu sabah 24 09.2020 saat: 05:40 tarihinde yaşadığımız bir olay;

 Gaziantep /İstanbul seferinde uçuşum bulunmakta idi ve benim gibi farklı şehirden gelip P firması aracılığı ile buradan uçuşlarını yapacak bir aile daha mevcut. Sakin bir şehir Havaalanı boş. Tüm covid önlemleri alınmış ama idari bir birim muhatabı yok. Gişelerde sizinle ilgilenmeyi istemeyen bir çalışanı geçin, muhatap olmak istemeyen sevgili çalışan arkadaşlar, bizim ödemesini yaptığımız ama chenk işlemlerini yapmadığımız üstüne birde 26 dakikalık bir zamanımızın olduğu bir süreçte bizi uçağa almayışın açıklamasını yapıyor.

 Bu açıklamanın sebebi P firmasının kuralları varmış. Evet tüm uçuş yapan havayolu firmalarının kuralları hatta, uçuş şartları var Biz bunları biliyoruz.

Pekii…

 Biz çok mu haklıyız? Asla hayır…  ‘Bileti aldın neden chenk'ın yapmadın kardeşim’ derler mi derler. Desinler bu bizim özrümüz, bu bizim cahilliğimiz olsun.  Sen koskoca bir P firması olarak müşterilerinin özrünü, yada mağduriyetini gideremiyor ve opsiyonlu hizmet veremiyorsan yapmayacaksın bu işi.  Bu arada bu yazımda birilerine işini öğretmek değil, ama her sekterde özellikle hizmet sektöründe opsiyon ve memnuniyet sağlamak her firmanın harcı değil.

 Bir çok firma ile uçuş yaptım, bir çok uçuşum da rötar mağduriyeti olduk. ‘Konu nereye gidiyor diyeceksiniz’ Toparlayarak can alıcı noktayı aktarıyorum;

Biz rötar yapan bizi saatlerce bekletebilen ve bir çok sebep barındıran rötarları beklerken iyi, ama sen chek'nını yapmadın 26 dakika erken geldin uçakta hala alanda uçuşa hazırlanıyor ama biz sizi alamayız bir sonraki uçusa bilet verelim NEDEN?

Aaaa bu arada sizi bekleyen opsiyon yaratan firmalar var. Hatta üstüne üstün uçağa özel araçlar ile yetiştiren opsiyon ve hizmeti ilke edinmiş firmalar ama işte, gişelerdeki arkadaşlarım biletin değişim önerisine geçiyor.  Bunu bende biliyorum bileti değiştirmek kolay para veriyorsun ve değişiyor biletin. Senin kaybolan vaktin, bekleyişlerin ne olacak?  Kocaman bir HİÇ…

 Çünkü size çözüm sunmayan, opsiyon yaratamayan bir P firması ile muhatap bile olamadan tüm mağduriyetleri size yaşatıyorlar.  Tüm bunları benden çalınan 3 saatlik bekleyişimde kıssadan kıssaya aktarmaya çalışma imkanı yaratıyorlar.

Bunların hiç biri olmasa keşke güvenlik ve diğer birimler size bağırmasa, karşılıklı tartışma olmasa çözüm odaklı olup beni ve o aileyi mağdur etmese ama yapacak bir şeyler yok.

 Neden?

 Çünkü burası Türkiye size hizmet değil, koşulları satıyorlar işinize gelirse,....


Yorumlar (3)
Ahmet
26 Eylül 2020

Köşe yazina dikkatlice okudum zaman Türkiye'de bu tür olayların çok fazla yasandini göre biliyoruz. Maalesef hizmet satilana kadar olan üstü bir ilgi alaka müşteri memnuniyeti var. Hizmeti satın aldıktan sonra ne bir ilgi ne bir alaka hatta bir yetkili bile bulamıyoruz. Elinize sağlık.

Ömer
26 Eylül 2020

Malasef ülkemizde buna benzen bi çok mağduriyet yaşadığımız konu var böyle hassas bi konuyu dile getirmeniz çok güzel umarım bunlar için de yetkili kurumlar gereken tedbirleri alırlar ama nerde bizde tedbir almak genel olarak mantığımız işimize geldiğinde avrupayı örnek almak işimize gelmediğinde afrikayı örnek olmak vatandaş kimsenin umrunda değil

Ethem Yıldırım
27 Eylül 2020

İnanın aynı sorunu bende yaşadım. Ama malesef basın ilgi göstermedi. Cesurca yazdığınız için tebrik ederim

Captcha işaretlenmemiş.
Yazarın Diğer Yazıları
TÜRKİYE'DEKİ HİZMET SEKTÖRÜNDE ÇÖZÜM YOK...

26 Eyl 2020