Gaziantep'in Medya27 Gazetesi

Gaziantep Kilis bölgesi Veteriner Hekimleri Odası Başkanı
Meltem Peri

21 Ocak 2022

YASAKLI IRKLARLA İLGİLİ YÖNETMELİK DÜZENLENMELİ


Son zamanlarda kamuoyunda en geniş yer bulan haberlerden biri bazı köpek ırklarına gelen yasaklardı. Bizlerin zaten gündeminde olan bu konu hepimizi yürekten üzen Asiye bebeğe olan köpek saldırısı ile 14 Ocak 2022 tarihine kadar tüm yasaklı ırkların kısırlaştırılarak kayıt altına alınması şeklinde hızlandırılarak güncellendi.


Temmuz 2021 tarihinde çıkan yönetmelik gereğince ilimizde 200'den fazla yasaklı ırk kabul edilen köpek serbest klinisyen hekimlerimiz tarafından kısırlaştırılarak kayıt altına alınırken, bir o kadar da Büyükşehir Belediyesi tarafından aynı işleme tabi tutuldu.


Bu hızlandırılmış süreçte yetkin olan tüm meslektaşlarımız elini taşın altına koyarak mesai saati ya da maddi kazanç kaygısı gütmeden gerek sahipleri tarafından gerekse hayvansever dernekler tarafından getirilen söz konusu ırkların operasyon ve kimliklendirme işlemlerini büyük bir özveri ile yaptılar.
Ancak sahadan bakıldığında görülen gerçek şu ki; bu süre içinde tamamına ulaşmak mümkün olmadı. Süre geçmiş olmasına rağmen hala ne yapılmasını gerektiğini soran, ceza yiyeceği düşüncesiyle sokağa bırakan bir çok vatandaşımız mevcut.


Evet yedi ay önce kısırlaştırılma şartı geldi, gebe olanlara doğuma kadar geçen süreç, henüz yavru olanlara aşılarının yapılması ve operasyona uygun yaşa gelmelerine kadar olan gereken zaman verildi. Ancak saldırgan olmalarının da tek suçlusu olan sahipleri bu seferde gebe kalmalarına izin vererek bedeli yine onlara ödetti. 14 Ocak gününe kadar ameliyat olması imkansız yaşlarda henüz yeni doğmuş bir çok yavru, kaderini bekliyor. Artık sistemsel olarak kayıt altına alınamayacak ve yakalandıkları anda barınaklara teslim edilecekler. Bu sürenin hasta sahiplerinde bilinç oluşturarak henüz kaydedilmeyenleri de kaydedebilmek için uzaltılması gerekiyor. Bu canlar birileri yanlış yetiştiriyor diye barınaklara mahkum kalmamalı.


Bir veteriner hekim mezun olurken ırk, cins ayrımı gözetmeden tüm canlıların sağlığından sorumlu olduğunu kabul ederek, bu sorumluluğun bilincinde olduğuna yemin ederek mezun olur. Yasaklı ırklar için yönetmeliğin eksiği şu ki; her ne sebeple olursa olsun kayıt altına verilen son güne kadar alınmamış olan bir yasaklı ırk, muayene ve tedavi için ya da özellikle zoonoz hastalıklarla mücadele yönünde ya da cinsleri arasında bulaş ihtimali olan hastalıklara karşı aşılanmak üzere bir hekime başvurduğunda hiçbir veteriner hekimin bunu reddetme lüksü olamaz. Peki verilen sürede kayıt altına alınmadığı için gerçek ırk adını yazarak reçete sistemine giriş yapamayacağımız hastamızı gayri resmi olarak mı tedavi edeceğiz.


Sahibi tarafından sorumluluktan kaçtıkları için terk edilen ve barınakta ömrünü geçirmeye mahkum edilen ırklar, kendilerini terk eden sahipleri dışında onlara bakmaya gönüllü olan insanlara verilmeli. Yasal olarak yapılması gereken işlemler yapıldıktan sonra, kısırlaştırılmış ve kimliklendirilmiş bir can ömür boyu barınakta kalmaya mahkum edilmemeli.


Yasaklı Irk Yönetmeliğinin ayrıntılandırılmaya olan ihtiyacı acildir. Sürece geç kalanların aşılama ve tedavi ihtiyaçlarına cevap vermek ve bu vesileyle kayıt altına almak için, cezadan korkan sahibinin sokağa bırakmasına engel olmak için, verilen süreyi yok sayarak gebe kalmasına izin verilen annelerin yavrularına şans verebilmek için süre uzatılmalı, şartlar ayrıntılandırılmalıdır.


Captcha işaretlenmemiş.
Yazarın Diğer Yazıları
YASAKLI IRKLARLA İLGİLİ YÖNETMELİK DÜZENLENMELİ

21 Oca 2022

Yasaklı ırk köpekler ne olacak?

18 Eki 2021